Trump, Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ı görevden aldı

Çar, 11/09/2019 - 07:34

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'u görevden aldığını açıkladı.

Welayet NewsABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın görevinden alındığını duyurdu.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada ''Bolton'ın birçok önerisine şiddetle karşı çıktım, bu konuda yönetimdeki çoğu kişiyle hemfikirdik. Bu yüzden dün gece ona Beyaz Saray'da daha fazla ihtiyaç duyulmadığını bildirip, istifasını istedim ve o da bu sabah istifasını sundu. Hizmetleri için müteşekkirim. Yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı'nı haftaya duyuracağım'' ifadelerini kullandı.

Trump'ın 'istifayı' duyurmasının ardından John Bolton, sosyal medyadan yaptığı açıklamada ''Dün gece Başkan Trump'a istifa etmeyi teklif ettim, 'yarın konuşalım' dedi'' ifadelerini kullandı.

John Bolton, kendinden önce istifaları istenen Michael Flynn ve H. R. McMaster'dan sonra Trump'ın üçüncü Ulusal Güvenlik Danışmanı'ydı. Bolton, 9 Nisan 2018'den beri görev başındaydı. Trump'ın Bolton ile Venezüella, İran, Kuzey Kore konularında anlaşamadığı biliniyordu. İran konusunda askeri seçeneği ön planda tutan Bolton'a karşılık; Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşebileceğini sık sık vurguluyordu. Son günlerde ise Taliban ile görüşme konusunda Bolton ile Trump'ın ayrı düşündükleri biliniyordu.Yeni yorum ekle