Hizbullah'ın Siyonist rejimi krize sokan çifte caydırıcılık denklemi

Wed, 10/07/2024 - 10:49

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısı Associated Press ile yaptığı röportajda, Hizbullah’ın Siyonist rejim için yeni bir caydırıcılık denklemi yarattığını ve bu rejim ortaklarını Lübnan’a saldırı konusunda bir krize soktuğunu belirtti.

Welayet News  - Lübnan Hizbullahı'nın işgal altındaki Filistin'in kuzeyine yönelik saldırılarının niceliksel ve niteliksel gelişimi, Siyonist rejimi bir bunalım durumuna getirdi. İşgalciler bir yandan işgal altındaki Filistin'in kuzey yerleşimlerini terk ederken, diğer yandan Siyonist ordusunun gücünün önemli bir kısmı kuzeyde sıkışmış durumda. Bunların yanı sıra Lübnan sınırlarında oluşturulan casusluk ve savunma tesisleri dahil altyapılar da Hizbullah saldırıları nedeniyle ciddi zarar gördü. Bütün bunlar Siyonist rejimin Lübnan'a saldırmak için adım atmasına neden oldu.

Siyonist rejimin Lübnan saldırısına ilişkin bölgesel tutumlar

Siyonist rejimin Lübnan'a saldırı hazırlığının sinyallerini vermesi nedeniyle bu konu Siyonist rejimin siyasi ve askeri yetkililerinin açıklamalarında da yer almış, bölgede iki ciddi pozisyon oluşmuştur. İlk olarak direniş ekseni, Lübnan'a saldırı durumunda geniş çaplı bir bölgesel savaş çıkacağını belirtti. İkincisi, ABD ve Batılı müttefikleri Siyonist rejimi caydırarak bu saldırıyı ve büyük çaplı bir bölgesel savaşı engellemeye çalışıyor

Şeyh Naim Kasım’ın Arada Bırakan Çifte Denklemi

Amerikalı ve Siyonist yetkililerin Lübnan saldırısına ilişkin yaptığı tüm açıklamaların ardından, Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, Associated Press'e verdiği röportajda, Siyonist rejimin saldırısı durumunda Hizbullah'ın Lübnan'daki pozisyonlarını ve direniş ekseninin vereceği cevapları anlattı. Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Naim Kasım’ın deyimiyle Direniş işgal rejimini ‘iki arada bir derede’ bırakarak Siyonist rejimi Lübnan'a saldırıp saldırmama konusunda sıkıştırdı bıraktı.

Sona Son Denklemi

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısının açıkladığı denklemlerin ilki, Hizbullah’ın saldırılarının sona ermesinin Siyonist rejimin Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının kalıcı olarak sona ermesine bağlayan denklemdir. Bu denklem Hizbullah'ın konumunu net bir şekilde ortaya koymakta ve Hizbullah'ın saldırılarıyla birlikte Gazze'deki savaşın devamı konusunda Siyonist rejimi çıkmaza sokmaktadır.

Lübnan Hizbullahı Genel Sekreter Yardımcısının bu açıklamaları, Siyonist rejim yetkililerinin Lübnan'ın Gazze Şeridi'nden ayrılmasına ve aşırılıkçıların Hizbullah'ı işgal altındaki Filistin sınırlarından püskürtme talepleri yönündeki açıklamalarını tamamen etkisiz hale getiriyor.

Bu denklem, Şeyh Naim Kasım’ın; ‘Gazze'deki saldırıların azaltılması resmi bir anlaşma olmadan gerçekleşirse Hizbullah'ın performansı da belirsiz olacaktır’ cümlelerini belirtmesiyle daha da net bir hale geliyor ve bu denklem, ancak Siyonist rejime resmi olarak geniş çaplı savaşı sona erdirmesinden başka bir yol bırakmayıncaya kadar devam edecek.

Atılan her adım karşısında sonsuz savaş denklemleri

Şeyh Naim Kasım’ın Associated Press'e verdiği röportajda belirttiği ikinci nokta, Lübnan'a yönelik herhangi bir askeri eylemin, sınırsız bir savaşla sonuçlanacak bir saldırıya eşdeğer olduğudur. Hizbullah Genel Sekreter yardımcısının açıklamalarının bu bölümünde, savaş olarak algılanacak herhangi bir adımın atılması durumunda ne zamanı ne de boyutunun Siyonist rejim tarafından belirlenemeyeceği bir sınırsız ve geniş bir savaşın başlaması anlamına geleceğini belirtildi.

Hatta bu denklemde Şeyh Naim Kasım, General Süleymani'nin meşhur cümlesini tekrarladı: Bize karşı savaş başlatabilirsiniz ama o savaşı bitiren kesinlikle siz olamazsınız. Bu denklem, akılsızca yapılacak bir eylemin Siyonist rejimi çöküşün eşiğine getirebileceği yönünde ciddi bir caydırıcı tehdit taşıyor. Bütün bölgeyi ateşe verebilecek bir eylem ve bölgede savaşın çıkması Amerika'nın ve Batı'nın bütün çıkarlarını yok edecektir.

Bu, Şeyh Naim Kasım’ın Alman istihbarat teşkilatı başkanıyla yaptığı gizli toplantıda gündeme getirdiği noktanın aynısıdır.

Lübnan Hizbullahı'nın bugünlerde medya alanında söyledikleri, Hizbullah'ın Siyonist rejime karşı sert tepkisinin açık işaretleridir. Hizbullah'ın saldırılarının Lübnan sınırlarından 35 kilometrelik bir yarıçapa kadar yayılması, füze ve drone saldırılarında niceliksel ve niteliksel artış, ‘Hüdhüd’ insansız hava aracının videosunun Şeyh Naim Kasım’ın açıklamalarıyla birlikte yayınlanması, Siyonist rejime; ‘Hizbullah'a karşı harekete geçmeleri durumunda Siyonist rejim ve onun müttefikleri ve destekçileri için öngörülemeyen hatta bölgedeki pek çok Amerikan ve Batı planının sonu olabilecek sonuçlar ve yanıtlar doğuracağı’ mesajını veriyor.Add new comment