Batı’nın Afrika Planı

Mon, 10/06/2024 - 11:41

Ukrayna üzerinden devam eden Rusya ve Batı arasındaki savaşın Afrika’ya doğru genişliyor. Ukrayna'nın Afrika'da peş peşe büyükelçilikler açmasının arkasında Fransa olduğu ve asıl amacın Rusya'ya karşı asker toplamak olduğu iddia edildi.

Welayet News  - Rusya ve Batı arasında Ukrayna üzerinden süren savaş Afrika’ya doğru genişliyor. Ukrayna’nın üst üste Afrika ülkelerinde yeni büyükelçilikler açmasının arkasında Fransa’nın olduğu ve diplomatik faaliyetlerin arkasındaki asıl amacın Rusya’ya karşı savaştırmak üzere Afrika’dan asker toplamak olduğu iddia ediliyor. Konuyla ilgili United World International (UWIDATA) analiz sitesinde çıkan habere göre Ukrayna’nın Fildişi Sahili, Gana, Ruanda, Botsvana, Mozambik, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Sudan, Tanzanya, Moritanya ve Kamerun’da yeni büyükelçilikler açtı.

AFRİKA’YA TAHIL TEDARİKİ İDDİASI

Ukrayna ve bu girişimi destekleyen Fransa tarafı Ukrayna’nın Afrika’da giriştiği diplomatik atağın arkasında kıtaya yardım ve savaşın başlangıcından bu yana aksayan tahıl tedarikini yeniden sağlamak olduğunu iddia ediyor

Fakat Ukrayna’dan çıkartılan tahılın Afrika’ya değil Avrupa’ya sevk edildiğine dair pek çok haber basında yer aldı. Macar gazeteci Barnabas Heincz’in iddiasına göre Ukrayna tahılı Avrupa’da “vurgun yapılmak” için satıldı. Avrupa ülkelerinden çiftçilerin Ukrayna’dan tarın ürünleri ithalatının durdurulması için yaptığı kitlesel gösteriler de iddiaları doğrular nitelikte.

Rusya tarafı, Ukrayna’dan ihraç edilen tahılın sadece %3’nün Afrika limanlarına ulaştığını iddia ederek, Batı’yı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasına uymamakla suçlamış ve anlaşmadan çekilmişti.

ASKER TOPLAMA İDDİASI

Ukrayna’nın Afrika’da giriştiği diplomatik atağın altındaki asıl amacın Afrika ülkelerinden Rusya’ya karşı savaştırmak için asker toplamak olduğu iddia ediliyor. Konuyla ilgili Kapital Afrika adlı yayın organında çıkan habere göre Ukrayna tarafının Senegal’den asker toplama girişimi ülke hükümeti tarafından farkedilmiş ve iki ülke arasında kriz yaşanmıştı.

Uwidata’nın haberinde Afrika’da etkin olan ve Rusya’ya karşı söylemlerini şiddetlendiren Fransa hükümetinin de Ukrayna’nın kıtadaki faaliyetlerine destek verdiği iddia ediliyor.

Bölge uzmanı siyaset bilimci Alaa Darduri’ye göre Fransa’nın Fildişi Sahili başta olmak üzere Ukrayna’nın kıtadaki faaliyetlerine verdiği desteğin altında Rusya’nın Afrika’daki etkisini azaltma stratejisi yatıyor.

Bir başka siyasi analist Cassi Kouadio'ya göre Ukrayna, Fildişi Sahili'ni Batı Afrika'daki stratejik nüfuzunu yaymak için ana platform haline getirmeyi amaçlıyor. Ukrayna'nın Afrikalıları Rusya-Ukrayna çatışmasına dahil etme girişimleri Batılı ülkelerin stratejisiyle de örtüşüyor. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron daha önce defalarca Kiev'e yabancı askeri personel gönderilmesi konusunda “hiçbir şeyin göz ardı edilemeyeceğini” ifade etmişti.

Haberde yer verilen bir başka iddia ise Fransa’nın Ukrayna’yı da kullanarak Afrika’daki Rusya,Çin ve Türkiye’nin artan etkisine yönelik yeni bir stratejiye yöneldiği.

Türkiye’nin Afrika’da son yıllarda artan etkisi pek çok Batılı medya kuruluşunda yer bulmuş, Türkiye Afrika’da yükselen güç olarak tanımlanmıştı/odatvAdd new comment