CHABAD’I zirveye kim çıkardı?

Mon, 18/09/2023 - 16:54

KKTC topraklarının Siyonistlerce işgal edilmesinin arkasındaki oluşum olan Chabad’ın Beştepe’ye de çıkartıldığı ortaya çıktı.

Welayet News  - Chabad’ın KKTC sorumlusu Haim Azimov ve Türkiye sorumlusu Mendy Chitrik’in de aralarında bulunduğu Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyeleri ile Cumhurbaşkanı Külliyesi’ne çıkartılan heyet, görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KKTC’de sinagog inşa edilmesi için izin de istedi. Chabad gibi tehlikeli bir oluşumun, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı ile nasıl buluşabildiği ise kamuoyunun merak ettiği bir husus.

Millî Gazete’de yer alan habere göre, KKTC’deki işgal girişiminin arkasında Chabad-LUBAVITCH isimli örgütün yer aldığı yönünde deliller olduğu ileri sürülmüştü. Aralarında Chabad mensuplarının da olduğu heyetin Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürülmesi akıllara durgunluk verirken, yaşananlar Chabad tehlikesinin farkında olunmadığını da gösteriyor.

Chabad’ın türkiye temsilcisi Mendy Chıtrık

KKTC’nin Siyonistlerce işgal edilmesinin arkasında Chabad isimli örgütün yer aldığını, bu örgütün başında ise Haim Azimov isimli şahsın bulunuyor. KKTC’deki tehlikeli faaliyetlerine hız kesmeksizin devam eden Chabad’ın Türkiye temsilciliği de bulunuyor. Chabad’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, örgütün Türkiye temsilciliğini Mendy Chitrik isimli şahıs yapıyor.

İslâm Ülkeleri Hahamlar İttifakı’nın da başkanı

Aynı zamanda Türk Yahudi Hahambaşılığında da görevi olan Chitrik, kendisini, Türkiye’deki Aşkenazların lideri olarak tanıtıyor. Türkiye’deki Yahudi cemaatinin bir sonraki hahambaşı olma ihtimali bulunan Mnedy Chitrik, İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı’nın da başkanlığını yürütüyor.

Türkiye’den KKTC’de sinagog izni istiyorlar

 

Chabad’ın KKTC sorumlusu Haim Azimov ve Türkiye sorumlusu Mendy Chitrik’in aralarında bulunduğu Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyeleri, 22 Aralık 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştürüldü. Türkiye Hahambaşı İshak Haleva, Türkiye Hahambaşısı Genel Sekreteri Yusuf Altıntaş, Türk Yahudi Toplumu Başkan Vekili Moris Levi, Türk Yahudi Toplumu Başkan Asistanı Yusuf Desaban, Türk Yahudi Toplumu Delegasyon başkanları İshak İbrahimzadeh ve Erol Kohen gibi isimlerin de yer aldığı görüşmede, Türkiye’den KKTC’de sinagog yapılması için izin istendi.(Milli Gazete)Add new comment