İsrailli analist: Batı Şeria’da ikinci Hizbullah doğuyor

Tue, 16/08/2022 - 23:17

Irkçı İsrail rejimi ordu radyosu analistlerinden Jacky Hugi, İslami Cihad’ın Hizbullah’ın Batı Şeria versiyonu haline gelmekte olduğunu belirtti.

Welayet News  - Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm’un haberine göre ırkçı İsrail rejimi ordu radyosunun Arap meseleleri uzmanı Jacky Hugi, İbranice yayın yapan Maariv gazetesi için yazdığı yazıda İslami Cihad’ın popülerliğinin son yaşanan savaşın ardından olağanüstü arttığını belirtti.

Jacky Hugi, İslami Cihad’ın sadece Gazze için değil, özellikle de Gazze dışı için uzun vadeli bir programa sahip olduğunu söyledi.

Irkçı İsrail rejiminin son savaşta sadece İslami Cihad’ı hedef aldığını Jacky Hugi, İsrail’in ağır saldırılarına rağmen İslami Cihad’ın hiç ara vermeksizin İsrail işgali altındaki topraklara füze atmayı sürdüğüne ve milyonlarca İsraillinin sığınaklara kapanmak zorunda kaldığına dikkat çekti.  

Son yaşanan savaşın İslami Cihad’a verilen halk desteğini arttırdığını belirten Jacky Hugi, İslami Cihad’ın sadece Gazze ve Batı Şeria’da değil, Hayfa’da bile Filistinlilerden çok ciddi bir sempati topladığını söyledi.

Jacky Hugi, İslami Cihad’ın son dönemlerde Batı Şeria’ya yerleşmeyi öngören uzun vadeli bir stratejiye odaklandığını belirterek İslami Cihad’ın önümüzdeki yıllarda İsrail’in yanı başında ikinci bir Hizbullah’a dönüşeceğini söyledi.

İslami Cihad’ın bu hedefi gerçekleştirmek için Batı Şeria’daki üyelerini topladığını belirten Jacky Hugi, “el-Fetih’in askeri kanadı olan Aksa Şehitleri Tugayı da Nablus ve Cenin’de onlara katıldı, bunlar direnişi Batı Şeria’nın diğer kentlerine de yaymak için çalışıyorlar. Bütün bunlar, Beyrut’taki İslami Cihat komutanının emriyle ve İran ile Hizbullah’ın tam desteği ile oluyor. İslami Cihad’ın Gazze’de yaşanan son üç günlük savaşa ‘Sahaların Birliği’ adını vermesi sürpriz değil. Bununla Gazze’nin Batı Şeria’yı, Batı Şeria’nın da Gazze’yi desteklediğini kastediyorlar” dedi.

Jacky Hugi yazısının sonunda Gazze’deki savaşın sona erdiğini; ancak Batı Şeria’da İslami Cihat’la ırkçı İsrail rejimi güçleri arasındaki savaşın devam edeceğini belirtirken İslami Cihad’ın enformasyon sorumlusu Davud Şihab, “eğer açlık grevi yapan tutsaklar şehit olursa Siyonistlere karşı savaş yeniden başlar” dedi.Add new comment