Sudanlı lider Beşir’den itiraf: Suudi Arabistan, milyonlarca dolar verdi

Pt, 19/08/2019 - 21:43

Sudanlı lider geçtiğimiz Nisan ayında tutuklandığı sırada evinde 130 milyon doları aşkın nakit para bulunmuştu.

Welayet News - Sudanlı lider geçtiğimiz nisan ayında tutuklandığı sırada evinde 130 milyon doları aşkın nakit para bulunmuştu.

30 yıllık iktidardan sonra tutuklanarak ilk kez hakim karşısına çıkan Beşir, büyük güvenlik önlemleri altında bir kafes içerisinde yerel kıyafetlerle duruşmaya getirildi. Sudan'ın başkenti Hartum'da görülen soruşturmada konuşan savcı Alaaddin Abdullah, mahkeme heyetine 'Ömer Beşir'in daha önce verdiği ifadede Suudi Arabistan'dan milyonlarca dolar para aldığını söylediğini' bildirdi. Savcı Abdullah'ın mahkemedeki konuşması sonrası Ömer El Beşir'in sadece dinlediği ve konuyla ilgili yorum ya da itirazda bulunmadığı kaydedildi.

El Beşir'e yolsuzluk, yasa dışı şekilde yüklü miktarda döviz bulundurma ve resmi olmayan ilişkiler sonrası hediye kabul etme gibi suçların yanı sıra, savcılar tarafından kara para aklama ve teröre finansman sağlama gibi iddialar da yöneltiliyor. Sudanlı devrik lider hakkında ayrıca ülkenin batısındaki Darfur Bölgesi'nde patlak veren gösterilerde ölen protestocular sebebiyle, soykırım suçu işlediği iddiasıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tutuklama kararı bulunuyor.

Öte yandan geçtiğimiz cumartesi günü Ömer El Beşir hükümeti sonrası darbeyle iktidara gelen askeri yönetim ile muhalefet liderleri arasında uzlaşma sağlandı. Taraflar geçiş hükümeti ve gelecekte yapılacak genel seçimler için büyük aşama kaydederken ülkedeki en büyük yetki nin Egemenlik Konseyi'nde olacağı belirtildi.Yeni yorum ekle