Arabistan'ın Kral Halid Hava Üssü'ne İHA'lı Saldırı

Sa, 11/06/2019 - 09:01

Suudi Arabistan'ın güneybatısındaki Kral Halid Hava üssüne Yemen ordusu ve halk komiteleri güçlerine bağlı İHA'yla saldırı düzenlendi.

Welayet News - Asir'de yer alan üsse bu sabah düzenlenen saldırıyla ilgili açıklama yapan Arabistan resmi haber ajansı VAS, İHA  saldırısının önlendiğini ve havada imha edildiğini ileri sürdü.
Bu arada, Yemen ordusu ve halk komiteleri güçleri, dün gece   Suudi rejimi işbirlikçilerinin  Taaz bölgesindeki mevzilerine füze saldırısı düzenlendiğini ve bu saldırıda işbirlikçilerden bir çoğunun öldüğü ve yaralandığını bildirdi.

Yemen ordusu  ve halk komiteleri güçleri, Suudi rejiminin Yemen'e yönelik saldırılarına hem Yemen içinde hem de Suudi rejimi topraklarında güçlü bir şekilde misillemede bulunmaya devam ederken, 14 mayıs tarihinde de, Suudi Arabistan'a ait, iki adet petrol pompa istasyonuna Yemen'li güçler tarafından drone ile saldırı düzenlenmişti. 

14 Mayıs'lı saldırıyla ilgili açıklama yapan Suudi Arabistan Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid El-Falih, saldırının küçük çapta bir yangına yol açtığını ancak yangının kontrol altına alındığını, bu yüzden küçük bir arızanın meydana geldiğini belirtti. Bu durumun petrol üretimini ve ihracatını kesintiye uğratmasını beklemediklerini bildirmişti. 

Suudi Arabistan devlet şirketi Aramco'ya ait olan istasyonlara saldırı haberinin ardından petrol fiyatları yukarı yönlü hareket etmişti. 

Ülkenin başkenti Riyad'ın 320 kilometre batısında bulunan istasyonlara gerçekleştirilen saldırıyı, Yemen güçleri üstlenmişti. 

Pazar günü de ikisi Suudi Arabistan, biri Norveç, biri Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere dört adet petrol tankeri, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Füceyre emirliğinden yola çıktıkları sırada hedef alınmıştı.

Endüstri ve Maden Kaynakları Bakanı Halid El-Falih, kimin nasıl yaptığına dair detayları açıklamadığı olay kapsamında iki adet petrol tankerine 'sabotaj saldırısı' düzenlendiğini belirtti.

ABD merkezli gazete Wall Street Journal, ABD'ye göre bu saldırının arkasında İran'ın olabileceğini belirtti.Yeni yorum ekle