Irak ABD ve İsrail’den Tazminat Talep Edecek

Pt, 20/05/2019 - 08:55

Irak parlamentosu Amerika ve korsan İsrail’den yasak silahlar kullandıkları gerekçesi ile bu rejimlerden tazminat talep etmeyi öngören bir yasa tasarısını onaylamaya hazırlanıyor.

Welayet News - Irak parlamentosu dış ilişkiler komisyonu üyesi Rami Sekini, komisyonun söz konusu yasa tasarısı üzerinde çatıştığını belirterek şöyle dedi:
"Bu yasa tasarısında Amerika ve başta korsan İsrail olmak üzere müttefiklerinin 1981 savaşında ve Irak’ın nükleer tesislerinin siyonist rejim tarafından bombardıman edilmesi sırasında ve 1991 Fars körfezi savaşı ve 2003 yılında Irak’ın işgali sırasında zarara uğrayan Iraklı vatandaşlara tazminat ödenmesi öngörülüyor."

Iraklı parlamenter Sekili, yasa tasarısının Irak Başbakanı ve Dışişleri Bakanını Amerika ve müttefiklerinden Irak’a dayattıkları savaş yüzünden yaşanan hasarların tazminatını talep etmekle yükümlü hale getirdiğini ifade etti.

Irak sağlık bakanlığının 2011 yılında hazırladığı rapora göre bu ülkede en az 20 bin 270 kanser hastası bulunuyor. Bu hastaların Amerika devletinin Irak’a dayattığı yıkıcı savaşları sırasında kullanılan illegal silahların yüzünden kanser hastalığından etkilendikleri belirtiliyor.

Amerika 2014 yılında da IŞİD ile mücadele bahanesi ile bir kez daha Irak topraklarında sivilleri defalarca katletti.Yeni yorum ekle