Suudiler henüz Netanyahu’nun çantasında değil

Pa, 10/02/2019 - 09:32

İsrail basını, Suudi Arabistan’ın İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesi için bazı taleplerde bulunduğunu gösteren bir belgeyi açıkladı.

Welayet News - ISNA haber ajansının bildirdiğine göre İsrail’e ait İbranice yayın yapan i24 kanalı, yayımladığı tasnif edilmiş bir belge ile Suudi Arabistan’ın İsrail rejiminden birtakım tavizler almadan ilişkilerini normalleştirmek ve “Yüzyılın Anlaşması”nı desteklemek niyetinde olmadığını bildirdi.

İsrail dışişleri bakanlığındaki gizli bir belgeyi açıklayan i24 kanalı, konuyu iyi bilen bir üst düzey diplomattan naklen Suudi-İsrail ilişkilerini göstermesi bakımından söz konusu belgenin çok gizli olduğunu; ancak bu belgenin ifşa edilerek İsrail’in dünyadaki bazı elçiliklerine ve dışişlerindeki bazı üst düzey yetkililere ulaştırıldığını bildirdi.

Söz konusu belgeyi “istisnai” diye niteleyen i24 kanalı, söz konusu belgenin Benyamin Netanyahu’nun Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi bazı Körfez ülkeleriyle ilişkileri konusundaki sözleriyle çeliştiğini ifade etti.

Netanyahu’nun muhalifleri tarafından basına sızdırıldığı düşünülen belgeyi yorumlayan i24, Netanyahu’nun iddialarının aksine Arap ülkelerinin İsrail rejimi ile normalleşmeye çok yakın olmadığı yorumunu yaptı.

İsrail’de nisan ayında yapılacak seçimler öncesinde Netanyahu’yu başarısız göstermek için basına sızdırılmış olsa da, söz konusu belge, Suudiler ile İsrail rejiminin resmi düzeyde normalleşme çabası içerisinde olduğunu göstermesi bakımından önemli bulundu.

Tags: 


Yeni yorum ekle