Fransa'da Sarı Yelekler yine sokakta

Sun, 23/12/2018 - 10:07

Fransa'nın başkenti Paris'te gösteri düzenleyen Sarı Yelekler, akşam saatlerinde Champs Elysees Caddesi'nde polis ile çatışırken, Noel öncesi sınırlarda tırların geçişini engelledi. İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke çapında 38 bin 600, Paris'te 2 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Welayet News - Fransa'daki gösterilerin altıncı haftasında, ülkenin değişik yerlerinde Sarı Yelekler bir kez daha sokağa çıktı. Gösterciler, Paris'te ilk olarak kentin hemen dışındaki sembolik öneme sahip Versay Sarayı yakınlarında kendilerini gösterdi. Ancak 1789'da Fransız Devrimi'ne kadar Fransa krallarına ev sahipliği yapan saray yakınında çok az kişi toplanırken, protestocuların çoğu Montmartre Kilisesi'nde buluşarak yürüyüşe geçti.

BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Önceden açıklanmayan bir güzergahta ilerleyen göstericiler, Montmartre Kilisesi'nden Opera Meydanı'na kadar yürüdü. Göstericiler, meydanın çevresindeki caddelerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron karşıtı sloganlar attı. Eylem nedeniyle Saint-Lazare Caddesi'nde trafikte aksama yaşanırken sürücüler korna çalarak Sarı Yelekler'i destekledi.

Polis, De L'Arcade Caddesi'ndeki güvenlik noktalarını aşmaya çalışan göstericileri uzaklaştırmak için biber gazı ve cop kullandı. Yürüyüşe devam eden göstericilerle polis arasında Paris Belediyesinin önünde de gerginlik yaşandı. Polis, taş ve şişe fırlatan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi.

CHAMPS ELYSEES AKŞAM SAATLERİNDE KARIŞTI

Gün içinde sakin olan Champs Elysees Caddesi ise akşam saatlerinde karıştı. Yaklaşık 400 eylemcinin caddeye girmesiyle bazı mağazalar, önceki haftalarda olduğu gibi kepenk indirken, polis ve göstericiler arasında gerginlik yaşandı. Polis, Sarı Yelekler'i dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullanırken, müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

142 GÖZALTI

İçişleri Bakanlığı, gösterilere ülke çapında 38 bin 600, Paris'te 2 bin kişinin katıldığını açıklarken, bunun geçen haftaki yaklaşık 66 bin olan gösterici sayısının altında kaldığı görüldü. Ayrıca, aralarında Sarı Yelekler'in öncü isimlerden Eric Drouet'nin de olduğu 142 kişi de gözaltına alındı.

200 NOKTADA YOL KESME EYLEMİ

Protestolar ülkenin diğer bölgelerinde ise ağırlıkla yol kapama eylemi olarak kendini gösterdi. Dün geceden bu yana yaklaşık 200 kavşağı trafiğe kapatan göstericiler, sık sık "Macron istifa" sloganları attı.

MACRON'UN EVİNİN ÖNÜNDE GÖSTERİ

Protestocular, Noel'den 3 gün önce ülkenin Belçika, İtalya, İspanya ve Almanya sınırlarında tırların geçişini engelledi. Saint-Etienne kentinde de protestocular yol kapama eylemi yapıp ateş yaktı.

Bordeaux’da polis ile eylemciler arasında zaman zaman çatışma yaşanırken, göstericiler birçok yeri ateşe verdi. Ayrıca Cumhurbaşkanı Macron'un ülkenin kuzeyindeki Touquet kasabasındaki evinin önünde yüzlerce eylemci gösteri düzenledi.

Sarı Yelekler'in gösterilerde kapattığı kavşakta dün yaşanan kazada bir kişi ölürken, protestolara bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 10'a çıktı.

Tags: 


Add new comment