Fransa'da 700'den fazla lise öğrencisi gözaltında

Cu, 07/12/2018 - 10:25

Fransa'da Cumhurbaşkanı Macron ile hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için düzenlenen gösteriler sırasında çıkan olaylarda 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı. Sosyal medyada yayımlanan, öğrencilerin diz çöktürülerek gözaltına alındığı görüntüler büyük tepkiye yol açtı.

Welayet News - Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek için ülke genelinde düzenlenen gösteriler sırasında çıkan olaylarda 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı.

Fransız basının İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ülke çapında Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla dün yapılan eylemlerde çıkan olaylarda 700'den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı. Dün 280 lisede tamamen veya kısmen eğitime ara verildi.

Öğrenciler, pazartesiden beri ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenliyor. Öğrenci sendikaları ise eylemlerin daha geniş katılımla süreceği mesajını vermişti.

Çarşamba günü düzenlenen gösteriler sırasında çıkan olaylarda 32 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Bazı öğrencilerin polis tarafından diz çöktürülerek gözaltına alınması basına yansıdı. 6 Aralık’ta yayımlanan ve Paris’in banliyösü Mantes-la-Jolie’de çekildiği belirtilen görüntüler büyük tepki topladı.

Euronews’te yer alan habere göre, sosyal medya üzerinden paylaşılan videoda sırtlarında okul çantası olan lise öğrencileri sıra halinde diz çöktürüldü, elleri başlarının arkasında bağlı halde görüldü. Öğrencilerin çevresinde duran üniformalı ve coplu polislerden birinin, “İşte akıllı bir sınıf” dediği duyulabiliyor.

 

Tags: 


Yeni yorum ekle