İsrail Gazzelilere Saldırdı

Ct, 01/09/2018 - 10:40

Filistin medyası, Gazze Şeridi’nde gerçekleşen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” sırasında İsrail güçlerinin ateş açması sonucu 240 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

Welayet News - Binlerce Filistinli “Yürüyüşlerimiz Devam Ediyor” adını verdikleri bu haftaki Büyük Dönüş Yürüyüşü'ne katılmak için Gazze Şeridi’ndeki çadırlara ulaştılar. 

Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşü Yüksek Ulusal Komitesi, düzenlenen yürüyüşe katılan Filistinlilerden; barışçıl yürüyüşlerini devam ettirmelerini, Filistinlilerin kendi vatanlarına dönme haklarını ve Gazze Şeridi'ndeki ablukayı kırmak için yürüyüşe yoğun katılım göstererek devam etmelerini istedi.

Komite ayrıca, Gazze Şeridi'ndeki ablukanın ve baskının tamamen ortadan kaldırılması gerekliliğini vurgulayarak bu kendi hakkımızdır ve hiç kimse bize lütufta bulunduğunu iddia edemez açıklamasında bulundu.

Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin 30 Mart'ta Gazze Şeridi'nde ki ablukanın kırılması ve Filistinli vatandaşların 1948 yılında işgal edilmiş topraklarına geri dönme haklarının vurgulanması amacıyla başlamıştı. Dün 23. miting, Sağlık personeli ve basın mensuplarına vefa adıyla gerçekleştirildi. Yürüyüşün başlangıcından itibaren, Siyonist militanların saldırıları sonucu 158 Filistinli şehit oldu ve yaklaşık 17.000 kişi yaralandı.

Siyonist birliklerin Gazze Şeridi'nin doğu sınırları boyunca Filistin halkına doğru ateş açması sonucu Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün yirmi üçüncü Cumasında onlarca kişi yaralandı. Ayrıca, çok sayıda Filistinli vatandaş, Siyonistlerin attığı zehirli gazların solunmasıyla boğuldu.

Bu yürüyüşe katılanlar, geri dönüş hakkına olan bağlılıklarını vurgulamak ve bu hakkın üstesinden gelmek için bir belge imzaladılar. Bir grup Filistinli genç, Gazze Şeridi'nin merkezinde ki Doğu Elberic'te birkaç zeytin fidanı dikme eyleminde bulundu.

240 Filistinli Sivilin Yaralanması

Filistin Sağlık Bakanlığı, Doğu Gazze Şeridi'ndeki 23. Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında 240 Filistinli vatandaşlarının Siyonist askerlerce vurulması ya da göz yaşartıcı gazın teneffüsü sonucu yaralandığını duyurdu.

 Yeni yorum ekle