Erdoğan: Suriye'de Çözüm İçin İşbirliğine Hazırız

Thu, 04/07/2024 - 07:36

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Astana'da Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü.

Welayet News  - Erdoğan ve Putin'in görüşmesi 1 saat 8 dakika sürdü. 16.10 saatlerinde sona eren görüşmenin ardından şimdi gözler görüşmede neler konuşulduğuna çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başta Suriye'deki sorunlar olmak üzere istikrarsızlıkların sonlandırılmasının önemini ortaya koyarak, Türkiye'nin çözüm için işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin basına açık kısmında yaptığı konuşmada ise "Dostumla, uzun bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisiyle görüşmelerimiz oldu ama bu arada arkadaşlarımız sürekli irtibat halindeydi. İçişleri, Hazine ve Maliye, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız irtibatlarını sürekli sürdürdüler." ifadesini kullandı.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rus lider Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la sürekli irtibat halinde olduklarını ve dünyadaki durumla ilgili görüş alışverişi yaptıklarını belirtti.

Putin, dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kademeli bir şekilde ilerlemeye devam ettiğinin altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Dünyadaki tüm zorluluklara rağmen Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım ilerliyor. Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık." dedi. Putin, "Turistlere sağladığınız şartlardan dolayı teşekkür ederim" dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Astana'da Putin-Erdoğan görüşmesi öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin her iki liderin de isteği üzerine yapılacağını ve uzun sürebileceğini dile getiren Peskov, "Elbette görüşmede, karşılıklı çıkarları ilgilendiren tüm konular ele alınacak. İlk önce ikili ilişkiler ele alınacak. İki lider, Suriye, Ukrayna konusunu da ele alacak. Gündemde, Putin’in Türkiye’ye ziyareti konusu da var. Bu ziyaret, zamanda mutabık kalındığında gerçekleşecek. Bugün ziyaretin olanaklarını ele almak için imkan var." diye konuştu.

Peskov, Erdoğan'ın Suriye ile ilgili açıklamasını da değerlendirerek, şunları söyledi: "Suriye'de barışın tesis edilmesi sürecini memnuniyetle karşılıyoruz.

Rusya bu konuda büyük çaba harcıyor. Komşu ülkelerle bu sürecin daha başarılı bir şekilde gelişmesini sağlayacak temasları memnuniyetle karşılarız."

Sözcü Peskov, herkesin teröre karşı çıktığını vurgulayarak, "Türkiye Cumhuriyeti dahil tüm ülkelerle bu konuda işbirliği yapacağız." şeklinde konuştu.

Sputnik’in hükümet kaynaklarından edindiği bilgiye göre Türkiye normalleşme için farklı alternatifleri değerlendiriyor. Kaynaklar “Moskova'daki 3'lü formata hatta İran dahli 4'lü formata görüşü mümkün olabilir. Diyalog kapılarını açık tutulması için pek çok seçenek masada. Astana'daki Erdoğan-Putin görüşmesinin bu bağlamda dönüm noktası olabilir. Astana'daki görüşmelerden bağımsız olarak Irak hükümeti de Türkiye ve Suriye arasındaki sorunun çözümü için teklifte bulundu” bilgisini verdi.Add new comment