Dağıstan saldırısı Putin'in Vietnam ve K.Kore gezisine cevap mıydı?

Mon, 24/06/2024 - 16:06

Rusya'daki eş zamanlı saldırılarda ölü sayısı 15'e yükseldi. Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, "Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi... Savaş evimize geldi." açıklamasında bulundu.

Welayet News  - Rusya Devlet başkanı Putin'in Kuzey Kore ve Vietnam ziyaretleri ile ABD, NATO ve Batı'ya meydan okuması ve özellikle Kuzey Kore ile stratejik güvelik anlaşmaları imzalaması ABD/NATO cephesinde büyük bir öfke ve endişe patlaması meydana getirmiş, yetkililer de en üst düzeyden tepkilerini ve endişelerini gizlememişlerdi. 

Putin'in gövde gösterisinin hemen ertesinde Ukrayna'nın Kırım'a ABD yardımı ile saldırması ve Dağıstan'da dini motifli selefi grupların kilise ve havra saldırıları gerçekleştirmesi, bölge uzmanları ve güvenlik çevrelerinde "Kırım ve Dağıstan saldırıları CIA'nin (ABD'nin), Putin'in Vietnam ve K.Kore gezisine cevabı" olarak yorumlandı.    

Nitekim Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov'un eş zamanlı selefi saldırılar için "Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi" yorumu, bölge uzmanlarının tezini güçlendiriyor.

DAĞISTAN'DAKİ EŞ ZAMANLI SELEFİ SALDIRILAR

Rusya'nın özerk Dağıstan bölgesine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden polislerin sayısı 15'i geçti. Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Başkanı Sergey Melikov, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Olayı 'terör  saldırısı' olarak niteleyen Melikov, "Bunun arkasında kimin olduğunu ve bu saldırıları organize edenlerin neyi hedeflediklerini biliyoruz. Savaş evimize geldi" dedi.

'BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ TERÖR SALDIRISI'

Melikov, Dağıstan polisinin saldırıları düzenleyenlere karşı koyduğunu ifade ederek, "Benzeri görülmemiş bu terör saldırısında 15'ten fazla polis yaşamını yitirdi. Onlar, silah elinde Dağıstan'daki barış ve huzuru koruyordu. Ölenlerin arasında bir papaz dahil birkaç sivil de bulunuyor" diye konuştu. Mahaçkale ve Derbent kentlerinde terörle mücadele operasyonunun aktif aşamasının tamamlandığı bildiren Melikov, şöyle devam etti:

"Saldırıları düzenleyen 6 militan etkisiz hale getirildi. Dış güçler tarafından hazırlanan tüm oyunların ve terör hücrelerinin tespit edilmesi yönünde gerekli çalışmalar gerçekleştirilecek. Durum, devletin kurumları tarafından kontrol altında bulunuyor."

SALDIRI SONUCU ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Rusya Soruşturma Komitesi'nden yapılan açıklamada, saldırıların terör eylemi olarak değerlendirildiği ve olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Derbent'teki sinagogda saldırı sonucu çıkan yangının da söndürüldüğü belirtildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, Mahaçkale ve Derbent şehirlerinde kimliği belirsiz silahlı kişilerin saldırı düzenledikleri bildirilmişti. Bir polis noktası, sinagog ve iki kilisenin hedef alındığı saldırılarda, 7 polis ve bir papazın hayatını kaybettiği, saldırıları gerçekleştiren saldırganlardan 4’ünün öldürüldüğü belirtilmişti. (Kaynak: AA/Hurseda Haber)Add new comment