Bakıri: İran Çok Taraflılığı Desteklemeye Devam Edecek

Mon, 24/06/2024 - 07:55

İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri Keni, Asya İşbirliği Diyalogları Forumu (ACD) Zirvesi hakkında şunları ifade etti: "Bu etkinlik, Asya ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmek için bir platform sağlıyor ve Asya'nın çok taraflılığa ve kapsayıcılığa olan isteğini gösteriyor."

Welayet News  - İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bakıri Keni, resmi Twitter hesabında şunları paylaştı: "Yarın Tahran'da Asya İşbirliği Diyalogu (ACD) Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne ev sahipliği yapmaktan ve zirvenin başkanlığını üstlenmekten gurur duyuyoruz."

Bakıri ayrıca, 41 delegenin ACD üye ülkelerinden ve uluslararası kuruluşlardan bu forumun zirvesine katılacağını belirtti. Bu etkinliğin, Asya ülkeleri arasındaki işbirliğini güçlendirmek için bir platform sağladığını ve Asya'nın çok taraflılığa ve kapsayıcılığa olan isteğini gösterdiğini vurguladı.

İran Dışişleri Bakan Vekili, İran İslam Cumhuriyeti'nin çok taraflılığı destekleme yolunda ilerleyeceğini belirtti.

ACD üyesi ülkelerin dışişleri bakanları toplantısı, İran İslam Cumhuriyeti'nin başkanlığında pazartesi ve salı günleri Tahran'da gerçekleşecek.

Asya İşbirliği Diyalogları Forumu (ACD), 2002 yılında kurulmuş ve sekreteryası Kuveyt'te bulunmaktadır. İran, Tayland, Endonezya, Malezya, Filipinler, Brunei, Singapur, Kamboçya, Vietnam, Myanmar, Laos, Nepal, Rusya, Türkiye, Japonya, Çin, Moğolistan, Güney Kore, Hindistan, Afganistan, Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Butan, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Filistin, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın da aralarında bulunduğu 35 Asya ülkesi bu organizasyona üyedir.

Tags: 


Add new comment