Siyonist Rejimin Gazze'de Kitle İmha Silahı: Kıtlık ve Salgın

Sat, 22/06/2024 - 10:58

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki işleyişte olan son hastanelerden Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, soykırımcı İsrail ordusunun 8 ayı aşkın süredir katliamlarını sürdürdüğünü ve sınır kapılarını da kapatarak yardım girişini engellediği bölgede salgın hastalıklar ve kıtlık nedeniyle soykırım uyarısında bulundu.

Welayet News  - Ebu Safiye, Gazze ve kuzey kentlerinde durumun vahim olduğunu; tıbbi malzeme ve ilaç bulmakta çok zorlandıklarını, sağlık sisteminin minimum düzeyde çalıştığını açıkladı.

Ebu Safiye, "Kıtlık hayaleti bölgeyi yeniden kasıp kavuruyor. Gıda sıkıntısı çekiliyor, elimizde sadece insan vücudu için gerekli olan besin piramidinin yalnızca bir kısmını oluşturan un var." dedi.

Son iki haftada hastaneye gelen vakalara ilişkin Ebu Safiye, "Son 14 günde yetersiz beslenme belirtisiyle 214 çocuk hastaneye getirildi. Bunların 50'den fazlası ileri derecede yetersiz beslenme vakası, 6 kritik vaka da yoğun bakımda tedavi altında" dedi.

Ebu Safiye, bu çocuklar için süt ya da özel yiyecekler olmadığını sadece çözeltilerle besleyebildiklerini aktardı.

Sağlık Bakanlığının depolarında arta kalanlar dışında ilaç ve tıbbi malzeme olmamasının hastalara sunulan temel hizmeti aksattığını kaydeden Ebu Safiye, "Gazze Şeridi'nin kuzeyine hiçbir temel malzeme girişi olmadı. Sadece un var, bu da yaşlılar ve hamileler için gerekli besini karşılamıyor, yağ ve protein içeren gıdalara ihtiyaç var." dedi.

SİYONİST İSRAİL'İN KİTLE İMHA SİLAHI: KITLIK VE SALGIN

Hastane Müdürü sokaklarda biriken atıklar ve taşan kanalizasyon sularının Gazze ve kuzey kentlerinde hastalık ve özellikle de salgın riskini artırdığı uyarısında bulundu.

Ebu Safiye, "Kıtlık nedeniyle insanların bağışıklık sistemi zayıfladı. Bu da hepatit ve bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere hastalıkların ve salgının yayılmasını hızlandırıyor." dedi.

Dünyaya seslenen Ebu Safiye, "sınır kapılarının açılması, Gazze'ye insani yardım girişinin sağlanması ve kurtarılabilecek durumdaki insanların tamamının kurtarılması için İsrail'e baskı yapılması ve müdahale edilmesi" çağrısında bulundu.Add new comment