Ukrayna’ya ait bir savaş uçağı ilk kez Rusya topraklarını vurdu

Mon, 10/06/2024 - 16:31

İngiliz Sky News kanalının aktardığına göre, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait bir savaş uçağı ilk kez Donetsk, Lugansk, Herson, Zaporojye ve Kırım dışındaki bir hedef olarak Belgorod’u vurdu. Rusya Savunma Bakanlığı, konuya dair henüz yorum yapmadı.

Welayet News  - Kanala konuşan kaynaklar, “Bu, Ukrayna Hava Kuvvetlerinin Rusya içindeki bir hedefe havadan düzenlediği ilk saldırı,” ifadelerini kullandı.

Kaynaklara göre saldırıda Rusya’nın Belgorod yakınlarındaki bir ‘komuta merkezi’ bombalandı.

Belgorod Valisi Vyaçeslav Gladkov’un dün yaptığı açıklamaya göre bölge, son 24 saat içinde uçak tipi insansız hava araçları, kamikaze insansız hava araçları, çeşitli mühimmatlar ve Neptun füzesi tarafından 140’tan fazla kez saldırıya uğradı.

Ondan fazla Batılı ülke, Ukrayna ordusuna Rusya topraklarını Batı menşeili silahlarla vurma yetkisi vermiş durumda.

Bu ülkeler arasında Danimarka, İngiltere, Polonya, İsveç, Hollanda, Letonya, Finlandiya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Kanada ve Almanya bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta NATO ülkelerinin temsilcilerinin Ukrayna’nın Batılı füze sistemleriyle Rusya topraklarının derinliklerindeki hedefleri vurmasına izin verme planlarından bahsederken ‘neyle oynadıklarının’ farkında olmaları gerektiğini söylemişti. (harici)Add new comment