Gazze Tümeni Komutanı istifa etti

Mon, 10/06/2024 - 16:29

İsrail ordusunun Gazze Tümeni Komutanı, 7 Ekim'de Gazze sınırındaki yerleşimleri koruma görevinde başarısız olduğunu söyleyerek istifa ettiğini ve ordudan emekli olduğunu açıkladı.

Welayet News  - Yaklaşık 30 yıldır Siyonist rejim ordusunda görev yapan Tuğgeneral Avi Rosenfeld, Gazze sınır bölgesindeki yerel makamların başkanlarına gönderdiği istifasını bildirdi.

Haaretz gazetesinin haberine göre Rosenfeld, uzun saatler boyunca, direniş gruplarının geniş çaplı operasyonu karşısında yerleşimleri, Nova müzik festivaline katılan binlerce kişiyi ve sınır karakollarında konuşlu güçleri koruyamadıklarını itiraf etti.

Rosenfeld, "Acı içindeyim ve her gün sivillerin, İsrail ordusu askerlerinin ve güvenlik güçlerinin ödediği ağır bedeli ve pek çok arkadaşımı kaybetmenin acısını yaşıyorum," ifadelerini kullandı.

Yerine atama yapılana kadar görevinde kalacağını kaydeden Rosenfeld, , '7 Ekim'de yaşananların gelecekte yaşanmaması için her şeyi yapmak üzere soruşturmalara katılmaya ve sonuçlar çıkarmaya devam etme' niyetini dile getirdi.

Rosenfeld'in yerine 99. Tümen komutanı Barak Hiram atanacaktı, ancak 7 Ekim'deki çatışmalar sırasında Hiram, üç İsrailli esirin ölümüne neden oldu.

Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, olayla ilgili soruşturma tamamlanana kadar Hiram'ın Gazze Tümeni'nin başına getirilmesini askıya aldı.

Rosenfeld'in pazar günü yaptığı açıklamayla birlikte rejim ordusu, sonuçlarının önümüzdeki haftalarda açıklanması beklenen soruşturmayı hızlandırmak ya da yerine başka birini atamak konusunda karar vermek zorunda kalacak. (YDH)Add new comment