Nusayrat katliamına Amerikan desteği

Sun, 09/06/2024 - 18:31

İsrail ordusunun Nusayrat kampında gerçekleştirdiği katliamda ABD tarafından Gazze'ye kurulan yüzer iskeleyi kullandığı ortaya çıktı.

Welayet News  - Cumartesi günü öğleden sonra birçok İsrail medya kuruluşu, bir özel kuvvetler birliğinin Nusayrat kampına girerek İsrail savaş uçaklarının ağır bombardımanı eşliğinde dört esiri kurtardığını bildirmişti.

Esirler daha sonra, on milyonlarca dolarlık onarımdan geçtikten sonra cuma günü sahile yeniden kurulan Amerikan yapımı iskele üzerinden Gazze'den çıkarılmıştı.

Cumartesi günü İsrail ordusu 'Amerikan ordusunun Gazze'deki yüzer iskelesinin kıyı bölgesinin güvenliğini sağlamaya' başladığını duyurdu.

Bu yılın başlarında projeyi duyuran Washington, yüzer iskelenin Gazze'ye insani yardım ulaştırılması için bir 'deniz koridoru' olarak hizmet vermek üzere inşa edildiğini öne sürmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, açıklamasında "Amerikan ordusunu Akdeniz'de Gazze kıyısında geçici bir iskele kurmak üzere acil bir misyona liderlik etmesi için görevlendiriyorum. Bu iskele gıda, su, ilaç ve geçici barınaklarla yüklü büyük gemilerin gelişini kolaylaştıracak," ifadelerini kullanmıştı.

Bununla birlikte Filistin direnişi, yüzer iskelenin İsrail'e silah sevkiyatı için inşa edildiği konusunda defalarca uyarıda bulundu.

Hamas, geçen ay yaptığı açıklamada, "Bu iskele Washington'un işgal devletine silah desteğine kılıf uydurmayı amaçlıyor. Yardım getirme konusundaki uluslararası ve bölgesel konuşmaların bölgedeki kıtlık üzerinde gerçek bir etkisi olmadı," dedi.

 Add new comment