D-8 Ülkeleri Liderleri Olağanüstü Gazze Zirvesi İçin İstanbul'da

Sat, 08/06/2024 - 11:51

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın çağrısıyla Türkiye’nin öncülük ettiği önemli uluslararası platformlardan biri olan D-8 ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı Olağanüstü Gazze Zirvesi için bugün İstanbul'da toplanıyor.

Welayet News  - Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın çağrısıyla D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi, Gazze'deki gelişmelerle ilgili bugün Türkiye'nin ev sahipliğinde İstanbul'da olağanüstü toplanıyor. D-8'in ilk defa siyasi bir konuda toplantı düzenleyecek olmasına dikkat çekiliyor.

Toplantıya, Pakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mohammad Ishaq Dar, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Malezya Dışişleri Bakanı Mohamad Hasan, İran Dışişleri Bakan Vekili Ali Bagheri Keni, Bangladeş Sosyal Refah Bakanı Dipu Moni, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Amr ElHamamy ve Nijerya'dan üst düzey katılım sağlanacağı öğrenildi.

Toplantı vesilesiyle bir araya gelecek D-8 üyesi ülkelerin Gazze'deki gelişmelere ilişkin güçlü bir ortak bildiri kabul edecekleri bildirildi. Ortak bildiriyle, İsrail'in Filistinli sivillere karşı işlediği suçların durdurulmasına yönelik etkili adımları içeren somut hususlara ve ilkelere yer verilerek, uluslararası topluma yönelik kuvvetli bir çağrıda bulunulması öngörülüyor.

D-8 ÜLKELERİ HANGİLERİ?

D–8 ya da Gelişen Sekiz Ülke; Türkiye, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan arasında kalkınma işbirliğine dayalı bir organizasyondur.

D-8' İLK DEFA SİYASİ BİR KONUDA TOPLANTI DÜZENLEYECEK

Ekonomik bir temelde kurulmuş olan D-8'in tarihinde ilk kez Gazze gibi siyasi bir konuda Türkiye'de Olağanüstü Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirmesi de bu çabaların bir tezahürü olarak görülüyor.

D-8, 15 Haziran 1997 tarihinde İstanbul'da kurulan ve Türkiye, Bangladeş, Mısır, Endonezya, İran, Malezya, Nijerya ve Pakistan'ın üye olduğu bir teşkilattır. Sekretaryası İstanbul'da bulunan D-8, üç kıtaya yayılan sekiz ülkenin sosyoekonomik kalkınmayı temin etmek amacıyla bir araya geldiği bir platformdur.

D-8'in kuruluş amacı, çatışma yerine barış, meydan okuma yerine diyalog, sömürü yerine işbirliği, çifte standartlar yerine adalet, ayrımcılık yerine eşitlik ve baskı yerine demokrasi ilkeleri üzerine inşa edilmiştir. Bu temel ilkeler doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren D-8, üye ülkeler arasında ekonomik ve sosyal işbirliğini artırmayı hedeflemektedir.

D-8'İN ANA FAALİYET ALANLARI

D-8'in ana faaliyet alanları şunlardır:

Ticaret: Üye ülkeler arasında ticaret hacminin artırılması ve ticaret engellerinin kaldırılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Tarım ve gıda güvenliği: Tarım sektörünün geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması için projeler yürütülmektedir.

Sanayi: Sanayi alanında işbirliği ve teknolojik gelişim hedeflenmektedir.

Enerji: Enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve enerji güvenliği konularında ortak projeler gerçekleştirilmektedir.Add new comment