Reisi’nin yerine Muhammed Muhbir atandı

Mon, 20/05/2024 - 17:39

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında şehit düşmesinin ardından yerine birinci yardımcısı Muhammed Muhbir atandı.

Welayet News  - İran İslam Devrimi Lideri İmam Hamanei, Cumhurbaşkanlığı görevine Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Muhammed Muhbir'i geçici olarak atadı.

Yazılı açıklamada, "Sayın Muhbir yasama ve yargı güçlerinin temsilcileriyle birlikte en fazla 50 gün içerisinde yeni bir cumhurbaşkanı seçilmesi için düzenleme yapmakla yükümlüdür" ifadesi kullanıldı.

Muhammed Muhbir, 1955 yılında İran'ın Huzistan eyaletinin Dezful kentinde dünyaya geldi. Elektrik mühendisliği mezunu olan Muhbir, ekonomi planlama ve yönetim ile uluslararası hukuk alanında doktora yaptı.

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı görevine 2021 yılında getirilen Muhbir, İran Düzenin Çıkarını Belirleme Konseyi Üyeliği, Sina Bank Genel Müdürlüğü, İmam Humeyni'nin Emirlerini Uygulama Kurumu (vakfı) Başkanlığı, Mustazaflar Vakfı İktisadi Teşekkülü Gümrük ve Nakliye Direktörlüğü ve Huzistan Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu.

Tags: 


Add new comment