İmam Hamanei: İran Halkı Çok Değerli ve İhlaslı Bir Şahsiyeti Kaybetti

Mon, 20/05/2024 - 10:44

İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamanei, İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi ve beraberindeki heyetin şehadetinden dolayı taziyelerini sundu.

Welayet News  - İslam İnkılabı Rehberi İmam Hamanei, İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Dr. Hüseyin Emir Abdullahiyan, İmam Hamanei’nin Ofisinin Doğu Azerbaycan Temsilcisi Hüccetü’l İslam Al-i Haşim ve Doğu Azerbaycan Valisi Dr. Rahmeti ve beraberindekilerin şehadetinden dolayı taziye mesajı yayınladı.

İmam Hamanei’nin mesajının tam metni şöyle:

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Hepimiz Allah’tan geldik ve Allah’a döneceğiz…

Derin bir üzüntüyle, çok kıymetli mücahit bir âlim, liyakatli, çalışkan ve halkçı bir cumhurbaşkanı ve İmam Rıza’nın (a.s) türbesinin görevlilerinden olan Seyyid İbrahim Reisi ve beraberindekilerin şehadet haberini aldım.

Bu talihsiz olay, bir hizmet yapılırken gerçekleşti. Bu yüce ve fedakâr şahsiyetin hem kısa süren Cumhurbaşkanlığı döneminin hem de öncesindeki hizmet döneminin tamamı, sadece millete, ülkeye ve İslam'a hizmet konusunda aralıksız süren çabalarla geçmiştir.

Reisi asla yorgunluk nedir bilmiyordu. Bu acı olayda, İran milleti ihlaslı ve samimi bir şahsiyetini kaybetmiştir. Reisi, ilahi rızanın bir göstergesi olan halkın refahı ve memnuniyetini her şeye tercih ederdi. Bu nedenle bazı kötü niyetli kişilerin eziyetleri, nankörlükleri ve alayları onu işleri iyileştirmek ve düzeltmek için gece gündüz çalışmaktan alıkoymadı.

Bu acı ve ağır olayda Tebriz’in sevilen Cuma imamı Hüccetü’l İslam Al-i Haşim, çalışkan ve mücahid Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve doğu Azerbaycan’ın takvalı ve inkılabi valisi Sayın Malik Rahmeti ve diğer saygın kişiler de hakkın rahmetine kavuştu.

Beş gün ulusal yas ilan ediyorum ve aziz İran halkına taziyelerimi sunuyorum. Anayasa'nın 131. maddesine göre Sayın Muhbir, yürütme organının yöneticisi konumunda olup, yasama ve yargı organlarının başkanlarıyla en fazla elli gün içinde yeni bir cumhurbaşkanı seçmek üzere anlaşma sağlamakla yükümlüdür.

Son olarak, Sayın Reisi'nin değerli annesi ve değerli eşi ile sayın Sayın Al-i Haşim’in kıymetki babası başta olmak üzere tüm şehit ailelerine en içten başsağlığı dileklerimi sunuyor, yüce Allah’tan şehit ailelerine sabırlar vermesini niyaz ediyorum.

 Seyyid Ali Hamanei

20/05/2024Add new comment