HAMAS: Şimdilik müzakere edilecek bir zemin yok

Sat, 20/04/2024 - 23:26

Filistin direnişine bağlı üst düzey bir kaynak, Filistin İslami Direniş Hareketi- Hamas'ın her türlü müzakerede temel taleplerine bağlı kaldığını vurgulayarak, bu hareket açısından artık müzakere zemininin kalmadığını ifade etti.

Welayet News  - Gazze'de ateşkes müzakerelerinin işgal rejiminin engellemeleri ve Amerikan aldatmacaları nedeniyle çıkmaza girmesi gölgesinde, Filistin direnişiyle ilgili üst düzey bir kaynak bugün yaptığı konuşmada, mevcutta işgal rejimiyle müzakere yapılması için zemin olmadığını belirtti.  HAMAS yetkilisi El Meyadin ile yaptığı röportajda ,İsraillilerin, HAMAS tutumunu değiştirmediği sürece müzakere için hiçbir heyet göndermeyeceklerini bildirdiklerini duyurdu.

Bu kaynak ayrıca Hamas'ın kapsamlı ateşkes, işgalci güçlerin Gazze'den çekilmesi, mültecilerin evlerine geri dönmesi ve Gazze'nin yeniden inşası gibi ana taleplerine bağlı kaldığını vurguladı. Bu kaynak, Hamas'ın başka seçenekler de düşünebileceklerini belirterek mevcut yolun anlaşmaya varmayacağını da belirtti.   Siyonist rejimin aralıksız aksaklıkları ve kendisini sözde arabulucu olarak tanıtan Amerikan tarafının manevra ve aldatmacalarının gölgesinde bu sürecin kısır döngüye dönüştüğünü belirten bu kaynak, bu sürecin  başarısızlıkla sonuçlandığını da belirtti.

Bu kaynaklar, Hamas'ın Mısırlı ve Katarlı arabuluculara, hareketin ele aldığı dört ana konu çözülene kadar Hamas'ın müzakere yapmak istemediğini bildirdiğini ve bu dört konunun şöyle olduğunu söyledi:

- Gazze genelinde kalıcı ve kapsamlı bir ateşkes ilan edilmesi.

- İşgalci güçlerin Gazze'nin her yerinden tamamen çekilmesi.

- Gazze'nin tamamına sürekli ve kapsamlı yardım sağlanması ve yerinden edilen kişilerin tamamen ve güvenli bir şekilde temel bölgelerine geri döndürülmesi sürecinin başlatılması, enkazların kaldırılması ve Gazze'nin yeniden inşası ve geçici barınma sağlanması için bir çalışma grubunun oluşturulması.

- Esir değişim sürecinin birkaç aşamada tamamlanması, böylece mahkumların mekanizmaya ve net kriterlere göre serbest bırakılmasını.

Tags: 


Add new comment