CIA Başkanından itiraf: Ukrayna sene sonu savaşı kaybedebilir

Sat, 20/04/2024 - 12:34

CIA Başkanı Burns ABD Kongresi’nde milletvekillerine sert bir uyarıda bulundu. Ukrayna yardımının onaylanmaması halinde, Kiev 2024 sonuna kadar savaşı kaybedebileceğini söyledi. Bazı uzmanlar önümüzdeki haftalarda Rusların Ukrayna savunma hatlarını delebileceğinden endişeli.

Welayet News  - Ukrayna için hazırlanan yardım paketi hala Temsilciler Meclisi’nden geçmedi. 60 milyar dolarlık paket Ukrayna için “can damarı” olarak nitelendiriliyor. Perşembe günü George W. Bush Başkanlık Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikte konuşan CIA Başkanı William Burns, milletvekillerini Ukrayna'nın savaş çabalarına milyarlarca dolar ayıracak olan ek tasarıyı kabul etmeye çağırdı. Burns, “Hem pratik hem de psikolojik olarak askeri yardımdan gelecek destekle Ukraynalılar 2024'e kadar kendi başlarının çaresine bakabilir ve Putin'in zamanın kendisinden yana olduğu yönündeki kibirli görüşünü çürütebilir." ifadelerini kullandı.

‘TABLO ÇOK VAHİM’

Ancak Burns, bu yardımın Kongre'den geçmezse, "tablonun çok daha vahim" olduğunu söyledi. CIA Başkanı, "Ukraynalıların 2024 yılı sonuna kadar savaş alanında kaybetmeleri ya da en azından Putin'i siyasi çözümün şartlarını dikte edebileceği bir konuma getirmeleri gibi çok gerçek bir riskin" varlığından bahsetti. Belki de üst düzey bir yönetim yetkilisinin savaşla ilgili şimdiye kadarki en güçlü uyarısı olan bu açıklama, Kiev'deki yetkililerin yaz aylarında büyük birlik dalgalarının Ukrayna'yı işgal edeceği bir Rus saldırısının Kiev'in zor durumdaki askerlerini bunaltabileceği uyarısıyla birlikte geldi. Burns'ün açıklamaları Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson'ın merakla beklenen dış yardım paketini açıklamasından bir gün sonra geldi.

‘GÜVENİLİRLİĞİMİZ SORGULANIR’

Çarşamba günü Genelkurmay Başkanı Orgeneral C.Q. Brown da milletvekillerine Ukrayna'nın "zorlu mücadelelerle elde ettiği kazanımların desteğimiz olmadan kaybedilebileceğini" söylerken, Savunma Bakanı Lloyd Austin de ek ödeneğin gecikmesi halinde müttefik ve ortakların "güvenilir bir ortak olup olmadığımızı sorgulayacağı" uyarısında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden da Johnson tarafından açıklanan tasarıları kuvvetle desteklediğini söyledi. Yönetim aylardır milletvekillerinin Ukrayna'ya yardımı geçirememesinin Kiev'in savaş alanında zorlanmasının başlıca nedeni olduğunu söylüyor.

ÇİN’İ İŞARET ETTİ

Burns etkinlik sırasında, şu anda Ukrayna'yı desteklemenin Rusya ile savaştan daha önemli olduğunu savundu. "Bu aynı zamanda Çin'deki Xi Jinping, onun hırsları ve Hint-Pasifik'teki müttefiklerimiz ve ortaklarımızla da ilgili" diyen Burns, "Bu gerçekten de hasımlarımızın bizim güvenilirliğimizi ve kararlılığımızı anlayıp anlamadıkları ve müttefiklerimiz ile ortaklarımızın da bunu anlayıp anlamadıklarıyla ilgili bir sorudur." ifadelerini kullandı.

‘MOSKOVA MÜHİMMAT AVANTAJINI KULLANIYOR’

Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilerin Bloomberg'e verdiği bilgiye göre de ABD ve AB, Rus güçlerinin önümüzdeki haftalarda Ukrayna savunma hatlarını delebileceğinden endişe ediyor. Ajans perşembe günü yayınladığı bir makalede, Rus birliklerinin mühimmat avantajı sayesinde ilerlemeye devam ettiğini kabul etti. Aynı zamanda, Ukrayna güçleri "ABD ve Avrupa askeri yardımlarındaki gecikmeler ve personel eksikliği nedeniyle zorlanıyor" ifadelerine yer verildi. Bloomberg'e göre Ukrayna ayrıca, hava savunmasının olmaması nedeniyle kilit enerji altyapısını devre dışı bırakan ve askeri mevzileri vuran günlük Rus füze, İHA ve bomba saldırılarıyla da karşı karşıya. Bu nedenle, ABD ve Avrupa'daki kaynaklar ajansa "Rusya'nın önümüzdeki haftalarda Ukrayna'nın aşırı gerilmiş hatlarını delerek büyük kazanımlar elde edebileceğine dair endişeler artıyor" dedi.

İLERLEYİŞ SÜRÜYOR

Haberin devamında, Rus güçlerinin Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde, yüksek konumu nedeniyle Ukrayna'nın bölgedeki savunması için kritik bir kent olan Chasov Yar'ın dış mahallelerine ulaştığı belirtiliyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy çarşamba günü AB liderlerine hitaben yaptığı video konuşmasında yabancı destekçilerini şu sözlerle uyardı: "Rus ordusu silahlı unsurlarla ilgili hemen her konuda gücünü hissettiriyor. Ve tam da bu güç nedeniyle - topçulukta, teçhizatta, gökyüzünde harekat kabiliyetinde - cephede bize baskı yapıyorlar ve yavaş yavaş ilerliyorlar." Zelenskiy ülkesinin daha fazla Batı yardımına ihtiyacı olduğunu belirterek AB'yi Ukrayna'ya bir milyon top mermisi sağlama sözünü nihayet yerine getirmeye çağırdı.

 



Add new comment