İspanya'dan AB’ye Filistin resti; onlar tanımazsa biz tanıyacağız

Sat, 25/11/2023 - 10:03

Terör rejimi İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaptığı katliamlar sürerken, pek çok Avrupa ülkesi bu katliamlara ya destek verdi ya da sessiz kaldı.

Welayet News  - İspanya hükümeti ise tavrını Filistin'den yana koydu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, "AB Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır" ifadelerini kullandı.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo ve İspanya Başbakanı Sanchez, dün İsrail ve Filistin'de yaptıkları görüşmelerin ardından bugün de Mısır'da temaslarda bulundu.

Mısır'da basına açıklamalarda bulunan Sanchez, İspanya'nın kısa zamanda Filistin devletini tanıyacağının işaretini verdi.

Sanchez, "Uluslararası toplumun ve Avrupa Birliği'nin artık Filistin devletini tanımasının zamanı geldi. Buna değer ve önemli olan bir şey. Bunu AB ile birlikte yapmalıyız ama AB, Filistin devletini tanımazsa İspanya kendi kararını alacaktır." diye konuştu.

Sanchez, geçen hafta İspanya Meclisinde hükümetinin güvenoyu oturumunda yaptığı konuşmada da yeni kurulan hükümetin önceliklerinden birinin Filistin devletinin tanınması olacağını söylemişti.Add new comment