İsrail’in Çeliği Türkiye’den

Sun, 12/11/2023 - 09:51

İsrail ürünlerine boykot çağrısı yapılsa da, Türk hükûmeti İsrail pazarından vazgeçmiyor. Türk çeliği, İsrail pazarının yüzde 65’ine sahip. Ayrıca İsrail, en fazla ithalat yaptığımız dördüncü ülke.

Welayet News  - İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından, İsrail menşeli ve İsrail’e destek veren ülkelerin ürünlerine çok sayıda vatandaş ve sivil toplum kuruluşundan boykot çağrısı yapıldı. Bir yandan vatandaşlar sosyal medya sitelerinde yaptıkları paylaşımlarla boykot kampanyaları düzenlerken bir yandan da sivil toplum kuruluşları İsrail’e destek veren ülkelerin ürünleri yerine, Türk şirketlerinin ürünlerini kullanma çağrıları yaptı.

İSRAİL’İN ÇELİĞİNİN YÜZDE 65’İ TÜRKİYE’DEN

Türkiye ve Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin, İsrail ile olan ticari ilişkilerine baktığımızda ise İsrail’in çelik ve petrol ithalatı içindeki Türkiye ve TDT üyelerinin payı göze çarpıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin Eylül 2022’de yayımladığı İsrail Ülke Bilgi Notu isimli raporda, Türkiye’nin İsrail’in en fazla ithalat yaptığı dördüncü ülke olduğu belirtilirken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2023’ün ilk 9 ayında İsrail’e ihracatın 4.2 milyar dolar olduğu görülüyor.

Çelik İhracatçıları Birliği’nin Eylül 2022'de yaptığı açıklamaya göre Türk çeliği, İsrail pazarının yüzde 65’ine sahip. Ticaret Bakanlığının verilerine göre de Türkiye’nin İsrail’e sadece 2023 Ekim’de yaptığı ihracat 348 milyon dolar.

İsrail’in petrol ithalatıyla ilgili rapor yayımlayan Bloomberg Haber Ajansı, İsrail’in petrol tedarikinin yüzde 60’ını TDT üyeleri Azerbaycan ve Kazakistan’dan karşıladığını açıkladı. Yine Bloomberg’in haberine göre 21 Ekim’de Ceyhan Limanı’ndan çıkan Seaviolet adlı 900 metrelik tanker, bir milyon varilden fazla Azerbaycan petrolünü İsrail’e taşıdı. İsrail pazarında önemli paya sahip olan Türkiye’nin ihraç ettiği çelik ve Azerbaycan ile Kazakistan petrolünün kesilmesi, İsrail ekonomisi için boykot çağrılarından daha etkili olabilir. Türkiye ve TDT ülkelerinin İsrail’e olan ihracatının kesilip kesilemeyeceğini ve kesildiği takdirde hangi sonuçları doğuracağını iş dünyası temsilcilerine sorduk.Add new comment