Yemen'de Mevcut Hükümet Görevden Alındı

Thu, 28/09/2023 - 10:47

Yemen Ensarullah Hareketi liderinin konuşmasından bir saat sonra Milli Savunma Konseyi, Abdülaziz bin Habtur başkanlığındaki mevcut hükümetin görevden alındığını açıkladı ve San’a'da yeni hükümet kurulana kadar işleri ilerletme sorumluluğunu Abdülaziz bin Habtur’a emanet etti.

Welayet News  - Yemen Milli Savunma Konseyi dün yaptığı açıklamada, San’a'da bulunan ve Abdülaziz bin Habtur başkanlığındaki mevcut hükümetin görevden alındığını ve güncel meselelerin ilerletilmesi sorumluluğunun atama ve görevden alma hariç yalnızca ona verildiğini duyurdu.

Hükümeti görevden alma kararı, Yemen Ensarullah hareketinin lideri Abdülmelik Bedreddin Husi’nin konuşmasından saatler sonra Yüksek Siyasi Konsey tarafından verildi.

Abdülmelk Husi yaptığı konuşmada San’a'nın temel değişikliklerde yeni bir aşamaya girdiğini açıklamıştı.

Yemen Milli Savunma Konseyi konuyla ilgili bir açıklama yaparak şu ifadelerde bulundu: ‘Ensarullah liderinin temel değişikliklerin aşamasına ilişkin konuşmasında söylenenlere yanıt olarak Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el Mişat başkanlığında acil toplantı yapıldı ve temel değişikliklerin ilk aşamasını içeren konuşmanın kilit noktaları incelendi.

Milli Savunma Konseyi, Ensarullah Hareketi lideri Abdülmelik Husi'nin kararını ve tüm eyaletlerdeki halk uzlaşısını desteklemekte ve Dr. Abdülaziz bin Habtur başkanlığındaki mevcut hükümetin görevden alındığını ve yeni hükümet kurulana kadar atama ve görevden alma dışındaki normal işlerin idaresini ona verdiğini açıklamaktadır.’

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi, açıklamasının bir başka bölümünde Bin Habtur hükümetinin oynadığı rolü ve birçok engele ve sınırlı kaynaklara rağmen, düşmanlara karşı ulusal istikrara yaptığı katkıyı takdir etti.

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri, Peygamber’in (s.a.a) kutlu doğumu vesilesiyle yaptığı konuşmada San’a'daki temel değişiklikler ve siyasi geçiş aşamasına ilişkin şunları söyledi: ‘Milli katılıma, Şura anlayışına ve Yemen halkının birliğine bağlılığı vurguluyoruz, zulmü ve zorbalığı kabul etmiyoruz. Yemen'de yeni hükümetin kurulmasından sonra yargıyı yeniden düzenlemeye ve İslami ahkâma aşina âlimleri bu sisteme dâhil etmeye çalışacağız.’

Tags: 


Add new comment