Ensarullah Lideri: İşgalcilere Yemen'e Karşı Savaşı Durdurmalarını Tavsiye Ediyorum

Thu, 28/09/2023 - 10:40

Yemen Ensarullah Hareketi lideri Peygamber’in (s.a.a) doğum günü münasebetiyle yaptığı konuşmada, işgalci Suudi koalisyonuna kuşatmayı kaldırmasını ve barış yönünde adımlar atmasını tavsiye etti.

Welayet News  - Yemen Ensarullah Hareketi lideri Seyyid Abdülmelik Bedreddin Husi, Peygamber’in (s.a.a) doğum günü münasebetiyle yaptığı konuşmada milli direnişi takdir ederek, bu ülkedeki en önemli siyasi gelişmelere değindi.

Abdülmelik Husi şunları söyledi: ‘Yemen halkının Hz. Peygamber'in (s.a.a) doğum gününü anması, onların İslam'ın, Kur'an-ı Kerim'in ve bir olgu olarak Peygamber Efendimiz'in (s.a.a) mesajlarına bağlılıklarını teyit etmektedir.

Yemen'e yönelik bölgesel saldırının amacı, bu ülkeyi Birleşmiş Milletler Şartı'nın 7. maddesi kapsamına sokmaktır.

Mevcut durumda ve Yemen topraklarının bir kısmının işgal altında olduğu bir durumda, ülkemizin düşmanları Yemen topraklarının bir kısmını bölmeye ve işgal etmeye çalışıyor.’

Ensarullah Hareketi Lideri, siyasi geçiş aşamasına ilişkin şu ifadelerde bulundu: ‘Milli katılıma, Şura anlayışına ve Yemen halkının birliğine bağlılığı vurguluyoruz, zulmü ve zorbalığı kabul etmiyoruz.

Yemen'de yeni hükümetin kurulmasından sonra yargıyı yeniden düzenlemeye ve İslami ahkama aşina âlimleri bu sisteme dâhil etmeye çalışacağız.’

Abdülmelik Husi, Suudi tarafıyla yapılan görüşmelere değinerek şunları söyledi: ‘Savaşın, işgalin ve kuşatmanın devam etmesi işgalci koalisyon açısından tam tersi etki yaratacaktır. Umman Sultanlığının barış çabalarına uygun şekilde karşılık vermeliler.’

Ensarullah Hareketi Lideri, Suudi koalisyonuna da bir tavsiyede bulunarak şunları söyledi: ‘İşgalci koalisyona Yemen halkına yönelik saldırılarına son vermesini, kuşatmayı kaldırmasını ve ülkemizin petrol zenginliklerine el koymayı bırakmasını tavsiye ediyorum.’

Daha önce de Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el Mişat, 26 Eylül devriminin 61. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Suudi koalisyonunun Yemen'e yönelik pratik eylemler başlatmasını talep etmiş, Yemen halkına yönelik kuşatmanın derhal sonlandırılması ve Suudi koalisyonunun insani ve ekonomik boyutta güven artırıcı eylemlere hızla katılması gerektiğini vurgulamıştı.

Suudi Arabistan 14 Eylül Perşembe günü yaptığı açıklamada, Yemen Ensarullah Hareketi'nin siyasi heyetini Riyad'a ziyarette bulunmaya ve Yemen'de kapsamlı bir ateşkes ve bu ülkedeki çatışmalara siyasi çözüm sağlanmasına ilişkin müzakereleri tamamlamaya davet ettiğini açıklamıştı.

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri konuşmasının başka bir bölümünde İslam'a karşı işlenen suçlara ilişkin de şunları söyledi: ‘Siyonist lobi ve Batı'daki müttefikleri insanlığa ve İslam'a karşı düşmanlık peşindeler ve Kur'an-ı Kerim'in yakılması da onların bu düşmanlıkların bir örneğidir.

Amerika ve İsrail’in İslam'a gösterdiği düşmanlık, Müslümanların bu zulümle mücadele etmelerini gerektirmektedir.’

Abdülmelik Husi, Batılıların ahlaki sapkınlıklarına değinerek şunları söyledi: ‘Amerika'dan İsrail'e kadar Siyonist lobi ve onun takipçilerinin öncülüğünde yaşanan Cahiliye Çağı, eşcinselliği ve aile sisteminin parçalanmasını teşvik etmiştir.

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri salı günü yaptığı konuşmada da Amerika, Siyonist rejim ve bazı Avrupa rejimlerinin de dâhil olduğu dünyadaki Yahudi-Siyonist lobisinin Müslümanları kontrol altına almak ve etkilemek istediğini belirtti ve şunları söyledi: ‘Düşmanlar öyle bir noktaya geldi ki, Suudi Arabistan dâhil Arap ve İslam ülkelerindeki okulların eğitim yöntemlerine müdahale ederek Kuran ayetlerini kaldırıyorlar. Çünkü Siyonistler bu ayetlerden nefret ediyorlar.’

 


Add new comment