Reisi: Dünyayı Amerikanlaştırma projesi başarısız oldu

Wed, 20/09/2023 - 12:29

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi, BM 2023 Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada “Dünya yeni ortaya çıkan bir düzene doğru geri dönüşü olmayan bir geçiş sürecinden geçiyor ve dünyayı Amerikanlaştırma projesi başarısız oldu.” vurgusunda bulundu

Welayet News  - İranpress haber ajansının bildirdiğine göre Seyyid İbrahim Reisi Salı gecesi BM Genel Kurulu'nun 78. oturumunda dünyaya model olmak isteyen liberal demokrasinin ibretlik ders haline geldiğini ve yolunun sonuna yaklaştığını vurgulayarak “Dünya değişiyor ve yeni ortaya çıkan uluslararası düzene geçiş yapıyor ve bu yol geri döndürülemez; Batının sulta denklemi artık dünyaya uygun düşmemiş, doyumsuz sultacıların ve kapitalistlerin çıkarlarına hizmet eden eski liberal düzen terk edilmiştir.” uyarısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı şunları vurguladı: “Dünyayı Amerikanlaştırma projesi başarısızlıkla sonuçlanmıştır ve İran halkı, İslam inkılabının yardımıyla Doğu ve Batı yöneticilerinin yüzlerindeki maskenin düşürülmesinde en büyük rolü ve aydınlanmayı oynamasından gurur duymaktadır.”

İran'ın yeni bir Doğu ve Batı yaratılmaması gerektiğine inandığını söyleyen Reisi, şunları kaydetti: “İran, komşu ülkelerle yararlı ilişkilerde yeni bir sayfa açtı ve İslam Cumhuriyeti'nin komşuluk politikası bölge için hayırsever bir politikadır. Biz komşularımızın güvenliğini kendi güvenliğimiz olarak görüyor ve dostluk için uzatılan her eli sıcak bir şekilde sıkıyoruz.”

Reisi sözlerini şöyle sürdürdü: Bölgedeki bazı komşu ülkelerin bugünkü güvenliği, Şehit General   Hac Kasım Süleymani'nin cesaretine borçludur. Bu kahramanın terörle mücadeledeki cesareti olmasaydı birçok yer IŞİD tarafından yakılırdı ama terörle mücadeledeki bu cesaretin görüntülerini medyada ve Hollywood filmlerinde gördünüz mü?! ...Şehit Hac Kasım Süleymani suikastı, Amerikan yetkililerine göre kendi elleriyle yaptığı IŞİD'e bir ödüldü. Hatta terörle mücadele komutanının cenaze törenine 25 milyonluk katılım bile, 85 milyon İran halkının bu cinayet eyleminin kurucuları ve faillerine karşı duyduğu üzüntü, öfke ve intikam duygusu sansürlendi.”

Reisi, konuşmasının bir başka bölümünde ABD'nin Bercam nükleer anlaşmasında çekilmesini anlaşmaya bağlılık ilkesinin açık ihlali olarak nitelendirdi ve şunları söyledi: “ABD hükümeti, Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı Kararının hükümlerinin açık bir şekilde yerine getirilmemesi nedeniyle Bercam  kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınmaktadır; Amerika bu davranışıyla aslında iddialarının aksine işbirliği yerine kanunsuzluğu ve zorlamayı benimsemiştir.”

Amerika'nın iyi niyetli olduğunu ve yükümlülüklerini yerine getirme ve süreci tamamlama konusunda gerçek bir iradeye sahip olduğunu güven inşa ederek kanıtlaması gerektiğini belirten Reisi Avrupalıları da uyararak şunları kaydetti: “Yıllardır yaptırımların iptali de dahil olmak üzere taahhütlerine uymayan, şimdi Bercam’ı ve BM Güvenlik Konseyi'nin 2231 sayılı Kararını ihlal eden Avrupalılar, pahalıya mal olan yüzleşme yolunu hızlandırarak kaybedeceklerini anlamalılar.”

Reisi ayrıca Batı'da insan haklarının, özellikle de kadın haklarının durumunu da eleştirerek şunları söyledi: “Dünyanın en büyük anne hapishanesine sahip olan Amerika, kadın hakları konusunda gerçekten endişelenebilir mi? Dünyada İran'la ilgili önemli gerçekler sansürlendi ve bazı Avrupalıların Saddam'a verdiği silahların İran halkına yönelik kimyasal bombalama olayıyla ilgili şu ana kadar hiçbir şey söylenmedi. Ancak bu dönemde İran'dan dünyaya yayılan görüntü, geçerli bilgilerin bastırılması ve geçersiz bilgilerin yayılmasının ürünüydü.”

Elinde yüce Allah'ın Kutsal kelamından bir cilt Kuran-ı Kerim’i tutan İran Cumhurbaşkanı, İslamofobi’nin ve kültürel apartheid'in insanlık onuruna aykırı bir eylem olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Bu nefret perdesinin arkasında daha büyük bir plan vardır ama insan toplumlarına yönelik Kur'an öğretileri hiçbir zaman yanmayacak ve hakaret ve tahrif ateşi hakikate rakip olmayacaktır.”

Reisi, konuşmasının bir başka bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"Dünya bir kurtarıcı bekliyor. Semavi dinlerin hepsi bunu vadetti. Bu kurtarıcı var ve şu an hayatta (yaptıklarımıza şahitlik ediyor). Biz iman ediyoruz ki, ilahi irade, peygamberlerin de vadettiği üzere, adalet yeryüzünü kaplayacaktır. Ve Allah'ın salih kulları tüm yer yüzünde hakimiyet sahibi olacaklardır. Beşeriyet, bilinçlenmenin artması ve cehaletin yok olmasıyla ayağa kalkacaktır. Dünya ilahi buyruğun yerine gelmesini bekliyor."Add new comment