Mali, Nijer ve Burkina Faso, ECOWAS’a karşı askeri ittifak kurdu

Mon, 18/09/2023 - 16:44

Mali’nin başkenti Bamako’da üç Sahel ülkesinden bakanlık heyetlerinin yaptığı açıklamaya göre Mali, Burkina Faso ve Nijer’in askeri liderleri Cumartesi günü karşılıklı bir savunma anlaşması imzaladı.

Welayet News  - Mali’deki cunta lideri Assimi Goita yaptığı açıklamada, üç ülkenin Sahel Devletleri İttifakı’nı kurduğunu açıkladı.

Assimi Goita yaptığı açıklamada; “Halklarımızın yararına olacak bir kolektif savunma ve karşılıklı yardım mimarisi kurmak için kritik bir adım attık” ifadelerini kullandı.

Mali Savunma Bakanı Abdoulaye Diop de gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu ittifak üç ülke arasındaki askeri ve ekonomik çabaların bir bileşimi olacak. Önceliğimiz üç ülkede terörle mücadele ve ülke sınırlarını korunmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Son olarak Temmuz ayında askerlerin Devlet Başkanı Mohamed Bazoum’u devirdiği Nijer’de olmak üzere her üç ülkede de 2020’den bu yana darbeler yaşandı.

Batı Afrika bölgesel bloğu ECOWAS, darbe nedeniyle Nijer’e askeri müdahalede bulunmakla tehdit etti.

Mali ve Burkina Faso, böyle bir operasyonun kendilerine karşı bir “savaş ilanı” sayılacağını söyleyerek karşılık verdi ve üç ülke bu gelişmenin ardından şimdi de Sahel Devletleri İttifakı’nı kurduklarını açıkladı.(M5)Add new comment