Libya’da Sahil Cesetlerle Dolu

Sun, 17/09/2023 - 09:32

Libya’da 11 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, 10 bini aşkın kişinin kaybolduğu sel felaketinde Maltalı kurtarma ekipleri Derne kenti sahilinde yüzlerce yeni ceset buldu.

Welayet News  - Malta Sivil Koruma Departmanı’ndan yapılan açıklamada, Derne sahilinde dün 400 kadar kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Malta ekibinin başındaki Natalino Bezzina, “Gerçek rakamı tahmin etmek çok zor” dedi.

Aralarında çocukların da olduğu cansız bedenlerin, deniz kenarındaki bir mağaranın içine sürüklendiği kaydedildi.

Felaketin en kötü etkilediği Derne’de çok sayıda kişinin barajların taşmasıyla beraber sel sularıyla denize sürüklendiği düşünülüyor. Deniz kenarında arama çalışmaları sürerken can kaybı hızla artıyor.

10 Eylül’de meydana gelen sel felaketinin ardından başlayan arama kurtarma çalışmaları 6. gününde devam ediyor.

Arama kurtarma ekiplerinin denizden ya da enkaz bölgelerinden çıkardığı cenazeler, kent kırsalında oluşturulan toplu mezarlarda toprağa veriliyor. Ceset torbalarında mezarlığa getirilen naaşlar için burada önce cenaze namazları kılınıyor.

Afette hayatını kaybedenler, daha sonra buldozerler tarafından kazılan büyük mezarlara yan yana yerleştirilerek son yolculuklarına uğurlanıyor.

Orta Akdeniz'de etkili olan ve 10 Eylül'de Libya'nın doğusunu vuran "Daniel" fırtınası; Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derne kentlerinde sel felaketine neden olmuştu.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, sel nedeniyle 11 Eylül'de ülke genelinde 3 günlük yas ilan etmiş, Libya Başkanlık Konseyi de kardeş ülkelere ve uluslararası kurumlara sel felaketinden zarar gören bölgeler için yardım çağrısında bulunmuştu.

Tags: 


Add new comment