Erdoğan ve Sudani’den Ortak Basın Açıklaması

Wed, 22/03/2023 - 06:39

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, Beştepe'deki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Welayet News  - Maraş merkezli depremlerin ardından yapılan yardımlar nedeniyle Irak'a teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudani ile iki ülke ilişkilerini detaylı şekilde ele aldıklarını söyledi.

"Terörün her türlüne topyekün mücadelemizi teyit ettik" diyen Erdoğan, "Basra'dan Türkiye sınırına uzanan kara ve demir yolu ulaştırma koridoru inşasına yönelik 'Kalkınma Yolu Projesi'nin hayata geçirilmesi için birlikte çalışma kararlılığımızı vurguladık. Bu vesileyle de bu çalışmayı yürüyecek bakan arkadaşlarımızı görevlendirdik. Kabul ettiğimiz Ankara Bildirisi ile bu hedef doğrultusunda ortak çalışma irademizi gösteren kritik bir adım attık. 'Kalkınma Yolu Projesi'ni, bölgemizin yeni İpek Yolu haline dönüştüreceğimize inanıyorum." şeklinde konuştu.

'IRAK'TAN BEKLENTİMİZ PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMASI'

Ülkeler arasında anlaşmazlıklar olabileceğini belirten Erdoğan şöyle devam etti:

"Komşular arasında zaman zaman anlayış farklılıkları ortaya çıkabilir. Türkiye ve Irak, komşuluk hukuku çerçevesinde bunları çözme kararlılığını daima göstermiştir. Bugünde aynı iradeyi ve ortaklık ruhunu devam ettiriyoruz. Bizler terörün acısını ve kanlı yüzünü çok iyi bilen, bunun bedelini ödemiş bir ülkeyiz. Terörizmin her türlüsüne karşı mücadele etmeyi görev addediyoruz. Sayın başbakanla görülmemizde ağırlıklı olarak PKK, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelemizi de ele aldık. Bu örgütlerin her iki ülke için de tehdit oluşturduğu açıktır. Iraklı kardeşlerimizden beklentimiz, PKK'yı terör örgütü olarak tanıması ve topraklarını bu eli kanlı terör örgütünden temizlemesidir."

'SU MESELESİNİ ÇATIŞMA ALANI OLARAK GÖRMÜYORUZ'

Türkiye ve Irak arasında Dicle Nehri'nin sularıyla ilgili anlaşmazlığı da değerlendirdiklerini söyleyen Erdoğan, "Su meselesini çatışma değil müşterek çıkarlarımıza hizmet edecek bir işbirliği alanı olarak değerlendiriyoruz. Irak'ın karşı karşıya olduğu acil su sıkıntısının farkındayız. Ancak Türkiye'de de yağışlar son 62 yılın en düşük seviyesinde seyrediyor. İklim değişikliğinin derinleştirdiği bir kuraklık döneminden geçiyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Irak'ın sıkıntısının giderilmesi için Dicle Nehri'nden bırakılan su miktarını 1 ay süreyle imkanlar ölçüsünde artırma kararı aldık" dedi.

'TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI'

 

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmak istediklerini dile getiren Erdoğan, "Geçtiğimiz yıl 24 milyar doları aşarak rekor kıran ticaret hacmimizi daha artırma potansiyeline sahibiz. Şüphesiz bu hedef ulaşmak için ticaretin önündeki tarife dışı kısıtlama ve engellerin kaldırılması gerekiyor. Kardeşim Sudani'yle bu hususta hemfikir olduğumuzu memnuniyetle gördüm" diye konuştu.

SUDANİ: TÜRK ŞİRKETLERİYLE CİDDİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani konuşma yaptı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Irak'ta faaliyet gösteren aktif şirketler olduğuna değinen Sudani, Basra'da bir hastane açılışına katıldığını, hastaneyi bir Türk şirketinin yaptığını, aynı şekilde yakın zamanda da başka bir hastanenin bu şekilde tamamlanacağını ve açılışının yapılacağını belirtti.

Sudani, "Bizler tüm Türk kardeşlerimiz, iş adamlarıyla ve yatırımcılarla ciddi projeleri hayata geçirme arzusundayız. Yarın burada birçok iş adamı ve yatırımcıyla bir araya geleceğim. Orada da çok net bir şekilde bu konuları ifade edeceğim" diye konuştu.

Sudani, Irak'ın içinde bulunduğu su sorunun çözümüne yönelik Türkiye'nin 1 ay boyunca buradaki su miktarını artırma kararına ilişkin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Irak hükümeti ve halkı adına su sorununun çözümüne yönelik talimatlarınızdan dolayı müteşekkiriz" ifadesini kullandı.

Bölgede ciddi bir su sıkıntısı bulunduğunun altını çizen Sudani, Irak'ın orta ve güney bölgelerine su gitmesi konusunda problem olduğunu aktardı.Add new comment