“IŞİD'in Manevi Babası ABD'dir”

Tue, 21/03/2023 - 16:40

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzya, 20. yıldönümünde ABD'nin Irak'ı işgalini eleştirdi.

Welayet News  - Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD'nin 2003'te Irak'ı işgalinin bu ülkeyi "kaosa" sürüklediğini ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Nebenzya, "ABD'nin Irak'ı İşgalinin 20. Yıldönümü" başlığıyla New York'ta düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: 'ABD ve müttefiklerinin 20 yıl önce Irak'ı "kitle imha silahlarını yok etme" gerekçesiyle işgali BM Şartı'nı ve uluslararası hukuku ihlal etti ve Irak bu işgal nedeniyle yıllarca toparlanamadı.

 

ABD ve müttefikleri kendilerinden binlerce kilometre uzakta olan ve daha sonra ortaya çıktığı gibi hiçbir tehdit teşkil etmeyen bir ülkeyi işgal etti.

ABD’nin askeri operasyonu Irak'ın temel altyapısını yok etti ve zaman içinde bu ülkede suç ve terörü ortaya çıkardı ve Irak’ı uzun süreli sosyo-ekonomik krize itti.

ABD Irak'ta "söz verdiği refahı" inşa edemedi ve aksine bu ülkede yüz yıllardır oluşan hayat tarzını yok etti.

İşgal nedeniyle ABD, Irak'ı bölgesel istikrarsızlığın da yuvası haline getirdi. Böylelikle IŞİD'in ortaya çıkışının zemini hazırlandı. Birçok eski Iraklı askerin de içinde bulunduğu IŞİD'in manevi babası ABD'dir. Benzer bir durum Afganistan'da da oldu. El-Kaide'yi Sovyetlerle savaşması için destekledi. Daha sonra El-Kaide eski destekçilerine düşman oldu. ABD'nin bu maceralarının kaç cana mal olduğunu hesaplamak çok zor.’

Tags: 


Add new comment