İran-Mısır ilişkilerinin canlanması ihtimali siyonistleri teyakkuza geçirdi

Mon, 20/03/2023 - 18:07

İran ve Suudi Arabistan’ın ilişkilerinde yeni bir sayfa açması, İsrail işgalini endişelendirmeye devam ediyor. Tahran’dan gelen bazı açıklamalara dikkat çeken İsrail basını, İran ile Mısır arasındaki ilişkilerin canlanabileceğini belirtti.

Welayet News  - İsrail medyası Maariv haber sitesi, Mısır ile İran arasındaki ilişkilerin yeniden canlanmasına karşı uyarıda bulundu. Gazete, "İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani'nin iki ülke arasındaki ilişkileri canlandırmayla ilgili konuşması, birkaç gün önce Suudi Arabistan ile başlatılan müzakerelerden sonra, yeni bir Arap-İran ittifakının hayata geçirilmek üzere olduğunu doğruluyor” yorumunu yaptı.

Maariv gazetesi, "Tahran ile Kahire arasında iletişim kanalları olduğuna ve İran'ın Mısır'a ve siyasi liderliğine saygı duyduğuna" dikkat çekti. Rapora göre İran, Mısır'la diyaloğu desteklediğini birkaç kez belirtti ve geçen Aralık ayında, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Irak Başbakanı Muhammed Şiya eş-Sudani'nin Kahire ile Tahran arasında diyalog başlatma önerisini memnuniyetle karşıladı.

Ayrıca Abdullahiyan’ın iki ülke arasında güvenlik ve siyasi düzeyde doğrudan görüşmelere başlama arzusunu dile getirdiği belirtildi. 

Kudüs Haber AjansıAdd new comment