“Batı Silahları Rus Topraklarına Saldırmak İçin Kullanılmamalı”

Tue, 31/01/2023 - 16:44

Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna'nın Batı tarafından sağlanan silahları Rus topraklarına saldırmak için kullanmaması gerektiğini söyledi.

Welayet News  - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı konuşmada, Batılı ülkeler tarafından Ukrayna'ya verilen silahların Rusya topraklarını hedef almak için kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Emmanuel Macron,  Pazartesi günü Hollanda Başbakanı Marc Riviere ile Lahey'de düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: ‘Silah göndermenin kriterlerinden biri, bunun çatışmanın tırmanmasına yol açmamasıdır.

Verdiğimiz hiçbir silah Rus topraklarına saldırmak için kullanılmamalıdır.’

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin hiçbir koşulda Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı göndermeyeceğini söyledi.

Pazartesi günü, Joe Biden gazetecilere bu konuda "hayır" yanıtını verdi.

24 Şubat'ta Rus ordusu doğu Ukrayna'da özel askeri harekâtına başladı. Üst düzey Rus hükümet yetkilileri, operasyonun özerk Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinin başkanlarının kendilerini Ukrayna güçlerinden koruma talebine yanıt olarak başlatıldığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu operasyonun amacının "8 yılı aşkın bir süredir Kiev rejimi tarafından soykırım ve zulme maruz kalan halka destek olmak" olduğunu söyledi.

ABD ve batılı ülkeler, Rus ordusunun ilerleyişine karşı koymak için Ukrayna ordusuna her türlü gelişmiş silahı gönderirken, Rusya'ya karşı birçok yaptırım uyguladı. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Ukrayna'ya askeri silah taşıyan her türlü sevkiyat ve konvoyun Rus güçleri için meşru bir hedef olduğunu söyledi.Add new comment