Siyonist Rejimden Bir Apartheid Karar Daha

Tue, 31/01/2023 - 11:22

Filistin kaynakları, Siyonist rejim meclisi Knesset'in Filistinli mahkûmların vatandaşlığını veya ikametini iptal eden yasa tasarısının onaylandığını açıkladı.

Welayet News  - Siyonist rejim, Kudüs ve 1948 işgal altındaki topraklarda yaşayan Filistinli mahkûmların vatandaşlığını veya ikametgâhını iptal edecek yasa tasarısını onayladı. Knesset bu yasayı ilk oturumunda 89 üyenin onayı ve diğer 8 üyenin muhalefetiyle geçirdi.

Bu yasaya göre, Filistin Yönetiminden hak ve kolaylıklar alan ve güvenlik tedbirine mahkûm edilen Filistinli mahkûmların vatandaşlıkları veya ikametgâhları iptal edilecek.

Bu yasa tasarısının metninde şu ifadeler yer aldı: ‘İçişleri bakanı, Filistin Yönetiminden hak ve kolaylıklar elde eden Filistinli mahkûmların vatandaşlığının veya ikametinin iptalini ve yer değiştirmesini 14 gün içinde onaylamalıdır. Adalet Bakanı da bunu yedi gün içinde kabul etmelidir. Ayrıca mahkemenin hükmü onaylaması için 30 günü var.’

Bu yasaya göre, Siyonizm karşıtı operasyonlar yürüten ve hapis cezasına çarptırılan herhangi bir mahkûm, İçişleri Bakanı'nın bu kişinin Filistin Yönetiminden para aldığını kanıtlaması halinde bu onun vatandaşlığından veya ikametinden vazgeçtiği anlamına gelecek.

Bu durumda, söz konusu kişi tutukluluğunun sona ermesinden sonra Filistin Yönetimi’nin kontrolündeki bölgelere (işgal altındaki Batı Şeria) veya Gazze Şeridi'ne sınır dışı edilecektir.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanlığı, bu yasayı geçirme çabalarını kınamıştı.Add new comment