“Pompeo'nun kitabında Şehit Süleymani hakkında yazılanlar iftira ve yalandan ibaret”

Mon, 30/01/2023 - 19:21

Haydar el-Abadi liderliğindeki En-Nasr koalisyonu, ABD dışişleri eski bakanı Mike Pompeo'nun kitabında şehit Kasım Süleymani ile ilgili bahsettiği açıklamada tepki gösterdi ve bunu yalan olarak nitelendirdi.

Welayet News  - Haydar el-Abadi liderliğindeki En-Nasr koalisyonu yayınladığı bildiride, ABD Dışişleri eski Bakanı Mike Pompeo'nun el-İbadi'nin şehit Kasım Süleymani ile ilgili sözlerinei şiddetle yalanladı.

Bu kitaptaki içerikler sadece Amerika'daki taraflar arasındaki ihtilaflar doğrultusundadır ve el-İbadi'ye iftira ve hakaret olarak değerlendirilmektedir.

"Mike Pompeo" "Asla Taviz Verme!" isimli yeni kitabında, Irak ziyareti sırasında dönemin Irak başbakanı Haydar el-İbadi ile görüşerek İran'dan enerji ithal etmeyi bırakmasını istediğini ancak el-İbadi’nin, Pompeo'ya Şehit Kasım'ın tepkisinden ve eylemlerinden korktuğunu söylediğini iddia etti.

En Nasr koalisyonu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'Pompeo'nun iddiaları 2017'de asla gündeme gelmedi ve İran'dan elektrik ithal etmek için herhangi bir mali yaptırım uygulanmadı. Yaptırımlar sadece 2018'in sonunda yeniden uygulandı. Pompeo, ortada hiçbir yaptırım yokken  Irak'tan İran'a yönelik yaptırımları nasıl talep edebilir? Ayrıca Pompeo, 2017'de Irak'ı ziyaret etmemiş sadece 2019'un başında Irak'a gelmiştir.

Bu açıklamalar tamamen asılsızdır ve Amerikalı yetkililerin kendilerine zarar vermektedir ve General Kasım Süleymani’nin Irak’ın en üst düzey yetkililerini tehdit ettiği" iddiası, Irak egemenliğinin açık bir ihlali olan suikastı meşrulaştırma girişiminden başka bir şey değildir.

Bu düzeydeki tüm toplantılar resmi olarak kayıt altına alınır. Bu nedenle ABD kurumlarından bu iddiayla ilgili herhangi bir kanıt sunmalarını istiyoruz.’ 

Tags: 


Add new comment