Netanyahu kabinesi dağılma sürecinde

Tue, 24/01/2023 - 09:11

Netanyahu'nun yeni kabinesinin ömrü daha bir ayı doldurmadı ama çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Welayet News  - Netanyahu'nun kabinesi, onu çöküşün eşiğine getiren iki temel sorunla karşı karşıya kaldı. İlk sorun, kabineye karşı yaygın ve erken başlayan halk gösterileridir.

Siyonist yerleşimcilerden 10 binlercesi bir kez daha Binyamin  Netanyahu’nun siyasetlerine karşı işgal altındaki Kudüs, Hayfa ve Tel Aviv kentlerinde caddelere ve meydanlara indiler. Geçen hafta da 100 binlerce yerleşimci Netanyahu’nun aşırı kabinesi ve alınan kararlarına karşı daha önce az rastlanan ve 100 binleri bulan gösterilere katıldılar. Netanyahu kabinesinin yargı yasalarını değiştirme ve tadil etme, kabine ve parlamentonun yetkilerini artırma ve yargının yetkilerini azaltma yönünde hareket etme girişimi bu gösterilerin sebebidir.

Yapılan gösterilerin en büyük özelliği bir lidere sahip olması ve muhalefet akımı tarafından yönetilerek desteklenmesidir. Geçen akşamlardaki gösteriye opozisyon lideri Yair Lapid ve eski sözde savunma bakanı Benny Gantz da katıldı. Bu kişilerin Netanyahu  kabinesine karşı gösterilere katılması, Siyonist rejimin siyaset sahnesinde siyasi savaşın daha bitmediği ayrıca geçen yılda Bennett ve Lapid koalisyon kabinesinin dağılması için Netanyahu’nun çalıştığı gibi şimdi de onun muhalifleri aynı şekilde çalıştığını gösteriyor. Fakat son 4 yılda yaşanan siyasi çatışma, Siyonist rejimde kabinelerin kırılgan ve istikrarsız olmalarının başlıca sebebidir ve şimdi de, yeni kurulan Netanyahu kabinesi daha bir ayını doldurmazken aynı tehlike ile karşı karşıyadır.

Netanyahu kabinesinin karşı karşıya olduğu ve onu dağılma eşiğine getiren bir diğer sorun, gerekli niteliklere sahip olmayan ve yüksek mahkeme tarafından nitelikleri onaylanmayan kişilerin bakan olarak atanmasıdır. Siyonist rejim yüksek mahkemesi geçen hafta Çarşamba günü 10 yargıçtan 9’unun oyu ile aşırı Ortodoks Şas partisi lideri Ariye  Der’i’nin mahkûmiyeti nedeni ile bakan olması için gerekli niteliklere sahip olmadığına karar verdi.

Ariye Der’i hali hazırda Binyamin  Netanyahu kabinesinde sağlık ve içişleri bakanlıklarını beraber yürütüyor, fakat Siyonist rejimde kabineler Knesette partiler arasında koalisyon şeklinde kurulduğu için, Şas partisi, Netanyahu’nun yüksek mahkeme kararını kabul ederek Der’i’yi görevden alması durumunda, kabineden çekileceği tehdidinde bulundu.

Şas partisi mecliste 11 sandalyesi bulunuyor ve eğer kabine ve iktidardaki koalisyon hükümetten çekilmek isterse, Netanyahu 120 sandalyeden çoğunluk 64 sandalyeyi kaybetmiş olacaktır. Böylece kabine dağılır ve seçimler tekrar düzenlenir.

Mevcut şartlarda siyasi yorumcular Netanyahu kabinesinin erken dağılacağından söz ediyorlar. Bazıları da iç savaş hakkında uyarıda bulunuyorlar. Siyonist rejimin tanınmış askeri-güvenlik yorumcusu Yusi Melmen ise geçen akşamlardaki gösteriye işaretle şöyle yazdı: “Bu gece 125 bin kişi Netanyahu’ya karşı sokaklara indi. İsrail krizi iç savaşa sebep olabilir.

Bu arada Siyonist işgal rejimi İsrail’in eski elebaşı Isaac Herzog bile daha önce benzerine rastlanmayan bir açıklamada, İsrail’in parçalanmaya ve bölünmelere doğru ilerlediğini, partilerin aralarındaki ihtilafları çözmeleri gerektiğini belirtti.Add new comment