İslam Ülkeleri İsveç ile İlişkilerini Kesmelidir

Tue, 24/01/2023 - 09:03

Yemen müftüsü, İslam ülkelerinin İsveç ve İslami mukaddesata alenen düşman olan tüm ülkelerle diplomatik ilişkilerini kesmelerini istedi.

Welayet News  - Yemen Müftüsü Şemseddin Şerafettin pazartesi günü yaptığı açıklamada şunlar söyledi: ‘Bu ülke, Allah'ın, Resul’ünün (s.a.a) ve Kitabı’nın düşmanlarının kötü niyetli hareketlerini kınamakta ve onların bu eylemlerinden tiksinti duyduğunu ifade etmektedir.

Yemen halkı, Kuran-ı Kerim'e yapılan bu saygısızlık karşısında taviz vermeyecek ve Allah'ın dinine yardım etme sorumluluğunu yerine getirecektir.

İsveç’in bu tür iğrenç eylemlerini tekrarlanmaması için gerekli önlemler almalıdır.

Müslüman âlimlere düşen görev, mukaddesata yapılan saygısızlıklar karşısında İslam ümmetinin tepki vermesini sağlamak ve bu konuda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmektir.’

Yemen müftüsü ayrıca İslam ülkelerinin İsveç ve İslami mukaddesata alenen düşman olan tüm ülkelerle diplomatik ilişkilerini kesmelerini istedi.

Yemen Müftüsü şu ifadelerde bulundu: ‘Müslümanların meselelerinin bekçileri uyanık olmamalı ve Kur'an-ı Kerim'e yapılan saygısızlığa karşı sert önlemler almamalıdır. Bu nedenle İslam milletlerinden Kur'an-ı Kerim'i savunmak için harekete geçmelerini ve inkılap yapmalarını istiyoruz.’

Aşırılık yanlısı bir grubun Stockholm'deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'i ateşe vermesi Türkiye, İran gibi bazı İslam ülkelerinin sert tepkisine neden oldu.

İsveç polisi sözcüsü, İslam karşıtı bir eylemde, aşırı sağcı Danimarka partisi olan Stram Kurs partisinin kurucusu Rasmus Paludan’ın Türk büyükelçiliği önündeki yürüyüşte Kuran-ı Kerim yakmasına izin verdiklerini açıkladı.Add new comment