AB Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor

Thu, 22/09/2022 - 09:12

AB, Putin'in kısmi seferberlik ilanı sonrası Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararları almaya hazırlanıyor. Türkiye de Ukrayna'nın doğusunda düzenlenmesi planlanan referandumları "yasadışı" olarak niteledi.

Welayet News  - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinde kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları gayriresmi bir toplantıda Moskova'ya karşı alınacak yeni önlemleri görüşmek üzere bir araya geldi. Toplantıyla ilgili bilgi veren Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, planlanan yeni kısıtlayıcı önlemlerin mümkün olan en kısa sürede düzenlenecek resmi bir toplantıda karara bağlanacağını söyledi. AB üyelerinin Rusya'ya karşı koordineli bir şekilde hareket etmesini amaçladıklarını vurgulayan Borrell, yeni yaptırımların tek tek kişiler ve belirli branşlara yönelik olabileceğini ifade etti.

"Kısmi seferberlik ilan ederek, yasadışı referandum düzenleyerek ve kitle imha silahı kullanma tehdidinde bulunarak Rusya'nın karşı karşıya gelme yolunu seçtiğini" seçtiğini söyleyen Borrell, "Nükleer silahlara yapılan atıflar, Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü korumasına destek olma kararlılığımızı sarsmıyor" dedi.

 

Tags: 


Add new comment