Beyaz Saray: Rusya'nın nükleer silah açıklaması ciddiye alınmalı

Thu, 22/09/2022 - 08:59

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer silahlar konusundaki açıklamasının ciddiye alındığı ve Rusya'nın nükleer konuşlanmasının takip edildiği belirtildi.

Welayet News  - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilanı ve gerektiğinde nükleer silahları kastederek Rusya'nın tüm kabiliyetleri kullanmakta tereddüt etmeyeceğine yönelik açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulundu.

ABC News'e konuşan John Kirby, "Bu tür söylemleri her zaman ciddiye almalıyız. Nükleer gücün bu şekilde konuşulması sorumsuzca bir söylemdir ama son yedi aydır bu konuda konuştuklarımızdan farklı değil ve bunu çok ciddiye alıyoruz" dedi.

ABD'nin Rusya'nın nükleer konuşlanmasını takip ettiğini dile getiren Kirby, "Gerektiğinde kendi stratejik konuşlanmamızı değiştirmemiz için elimizden geldiğince onların stratejik konuşlanmalarını izliyoruz. Şu anda bunun gerekli olduğuna dair hiçbir belirti görmedik" ifadelerini kullandı.

 Add new comment