Biden’dan Tiran ve Sanafir adaları ve Suudi - İsrail normalleşmesi için girişim

Tue, 24/05/2022 - 22:07

Siyonist İsrail basını, Amerikan Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’ın ırkçı İsrail rejimi ile ilişkilerini normalleştirmesi için gizli bir girişim başlattığını bildirdi.

Welayet News  - ISNA haber ajansının bildirdiğine göre İbranice yayın yapan Vala sitesi, Amerikan Başkanı Jose Biden’ın Suudi Arabistan İsrail ve Mısır arasında gizli bir arabuluculuk başlattığını bildirdi.

Haberde Amerikan Başkanı Biden’ın bu gizli arabuluculuk girişimiyle Kızıldeniz’deki Mısır’a ait Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a tesliminin tamamlanmasını ve Suudi Arabistan’ın ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini normalleştirmesini sağlamaya çalıştığı bildirildi.

Haberde görüşmelerin başarıyla sonuçlanması ve Suudi Arabistan ile ırkçı İsrail rejimi ilişkilerinde normalleşmenin sağlanmasının İsrail’de Naftali Bennett ve Amerika’da da Joe Biden hükümeti açısından büyük bir başarı olacağı vurgulandı.

Mısır’la ırkçı İsrail rejimi arasında yapılan barış anlaşmasının Kızıldeniz’deki Mısır’a ait Tiran ve Sanafir adalarının askeri güçlerden arındırılmasını ve uluslararası gözlem gücü konuşlandırılmasını öngördüğünün belirtildiği haberde bu sebeple bu adaların Suudi Arabistan’a verilmesi konusunda ırkçı İsrail rejiminin onayının da alınması gerektiği ifade edildi.

Mısır’a ait Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a bırakılması konusunda 2017 yılında anlaşma sağlanmış; ancak ırkçı İsrail rejimi bu adalardaki uluslararası gözlemci gücünün bulunmaya devam etmesi halinde bu anlaşmaya onay vereceğini söylemişti.

Geçen hafta da İsrail basını, Suudi Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Salman ile ırkçı İsrail rejiminin savunma bakanı Benny Gantz’ın eş zamanlı olarak Amerika’da bulunduğunu belirtmiş ve aynı otelde kaldıklarını bildirmişti.Add new comment