BAE: Ensarullah akıllı silahlar aldı

Tue, 24/05/2022 - 21:48

Birleşik Arap Emirlikleri, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun akıllı silahlar temin ettiğini öne sürdü.

Welayet News  - El Haber el-Yemeni’nin bildirdiğine göre Bişrleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletlerdeki daimi temsilcisi Lana Nuseybe, Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun silah envanterine akıllı silahlar da eklemeye başladığını söyledi.

Her yıl Amerika’dan, Avrupa ülkelerinden ve ırkçı İsrail rejiminden milyarlarca dolarlık silah ve askeri ekipman satın alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler Temsilcisi Lana Nuseybe, “Gelecekte acınacak bir duruma düşmeden önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden yapay zeka sistemleri ve insansız hava araçları konusunda önlemler almalarını istiyoruz” dedi.

Sanaa hükümetine bağlı Yemen ordusunun silah kapasitesini artan ölçüde geliştirdiğini belirten Birleşik Arap Emirlikleri temsilcisi, yakın gelecekte yüz tanıma teknolojisi ve diğer yapay zeka özellikleriyle donatılmış yüzlerce insansız uçakla sınır ötesi saldırılar yapılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Dünyanın en büyük silah ithalatçıları olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, 2015’ten beri dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Yemen’e karşı savaşıyor ve abluka uyguluyor.

Ensarullah Hareketi’nin öncülüğünde kurulan Sanaa hükümetinin savunma bakanı Muhammed Nasır el-Atıfi, Yemen silahlı kuvvetlerinin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dayattığı savaşa ve ablukaya rağmen silah kapasitesini hem nitelik hem de sayısal açıdan geliştirdiğini açıklamıştı.

YDHAdd new comment