Çavuşoğlu'nun ziyareti öncesinde Dışişleri'nden Siyonist İsrail'e 'ılımlı' kınama

Fri, 13/05/2022 - 16:24

Dışişleri Bakanlığı Siyonist İsrail'in 2 yerleşim yerini yasal statüye kavuşturma kararını kınarken, gazeteci Şirin Ebu Akile'nin ölümüne ilişkin 'açık, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma' çağrısında bulundu.

Welayet News  - Dışişleri Bakanlığı, Siyonist İsrail’in ‘Mitzpeh Dani’ ve ‘Oz V’gaon’ yerleşimlerinin yasal statüye kavuşturulması yönündeki kararına ilişkin, “Söz konusu tek taraflı adımlar, bölgede gerginliği tırmandırmakta ve barış zeminini tahrip etmektedir. İsrail’i, uluslararası hukuka ve yerleşik BM parametrelerine aykırı olan, ayrıca iki devletli çözüm sürecini tehlikeye atan bu adımları sonlandırmaya davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan yazılı açıklamada, Siyonist İsrail’in dün Batı Şeria’da kurulacak yerleşim yerlerine ilişkin projeleri kabul etmesi ve ‘Mitzpeh Dani’ ile ‘Oz V’gaon’ yerleşimlerinin yasal statüye kavuşturulması yönündeki kararı kınandı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“İsrail makamları tarafından dün (12 Mayıs), Batı Şeria’da toplam 4.427 yeni yerleşim birimi inşa edilmesini kapsayan 25 ayrı projenin kabul edilmesini ve buna ilaveten, İsrail yasalarına göre dahi yasadışı olarak görülen ‘Mitzpeh Dani’ ve ‘Oz V’gaon’ yerleşimlerinin yasal statüye kavuşturulması yönünde alınan kararı kınıyoruz.

Söz konusu tek taraflı adımlar, bölgede gerginliği tırmandırmakta ve barış zeminini tahrip etmektedir.

İsrail’i uluslararası hukuka ve yerleşik BM parametrelerine aykırı olan, ayrıca iki devletli çözüm sürecini tehlikeye atan bu adımları sonlandırmaya davet ediyoruz."

El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında Cenin mülteci kampında haber takibi sırasında gazeteci Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesine yönelik Siyonist İsrail'e suçlama yöneltilmezken, açık bir soruşturma yürütülmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada "Öte yandan, El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile’nin 11 Mayıs günü Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampında hayatını kaybetmesi ve bir gazetecinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların açık, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yoluyla açığa kavuşturulması ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması hususundaki beklentimizi de yineliyoruz" denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun 24 Mayıs'ta Siyonist İsrail'e gitmesi bekleniyor.Add new comment