Erbil’deki İsrail istihbarat üssüyle ilgili yeni ayrıntılar

Thu, 17/03/2022 - 07:09

İran’ın 13 Mart’ta füzelerle vurduğu Erbil’deki İsrail istihbarat üssüne ilişkin yeni detaylar basına yansıdı.

Welayet News  - Arabic Post’un haberine göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin açıklamalarının aksine İran Devrim Muhafızları Ordusu, 13 Mart’ta Amerika’nın Erbil konsolosluğunu değil, Barzani ailesine ait bir firmanın yöneticisi olan bir Kürt iş adamına ait villayı vurdu.

Arabic Post’a açıklama yapan üst düzey bir İranlı güvenlik kaynağı, “Bu saldırı Amerikalılara değil, İsraillilerin toplanma yeri olan bir Kürt iş adamının villasına yapıldı” dedi.

Büyük bir bahçe içerisindeki lüks villanın Barzani ailesine ait Kar Group adlı firmanın yöneticisi Baz Rauf Kerim’e ait olduğu belirtilirken, Arabic Post’a açıklama yapan İranlı kaynak, şunları söyledi:

“Saldırının hedefi, İsrailli yetkililerle yakın ilişkileri olan bir Kürt iş adamının eviydi. Bu İsrailli yetkililer, Amerikalı iş adamı görüntüsü altında Erbil’de faaliyette bulunuyordu; ancak bunlar gerçekte Mossad’ın görevlileriydi. İran, uzunca bir süredir toplantıların yapıldığı bu evi izliyordu ve bu iş adamının villasında Mossad görevlilerinin bulunduğu toplantılar yapıldığı istihbaratına sahipti.”

Söz konusu İranlı güvenlik kaynağı, İran’ın Kirmanşah ilinde insansız hava araçları imal edilen bir fabrikaya saldırı yapan insansız uçakların bu villanın yakınından havalandığını belirterek, 13 Mart’ta bu villaya yapılan saldırının Kirmanşah’a yapılan saldırının cevabı olduğunu söyledi.

Baz Rauf Kerim kimdir?

“Şeyh Baz” diye bilinen “Baz Rauf Kerim Berzenci” hakkında internette arama yaptığınızda onun hakkında fazla bir bilgi bulamıyorsunuz.

Bir Kürt gazeteci, Şeyh Baz’ın basında yer almaktan pek hoşlanmadığını; ancak onun Kürdistan Bölgesi’nin en önemli iş adamlarından biri olduğunu söyledi. Kürt gazetecinin verdiği bilgiye göre Şeyh Baz, 1998’de bir petrol şirketi kurdu, 2003’te Amerikalılarla petrol konusunda ilişkiye geçti ve çok büyük servetler kazandı.

Kürt gazeteciye göre Şeyh Baz, Kürdistan Bölgesi’ndeki petrol faaliyetlerinin asli yüzüdür ve Barzani ailesi ile de çok yakın ilişkileri bulunuyor.   

Arabic Post’a açıklama yapan bir diğer İranlı güvenlik yetkilisi ise İsraillilerin yıllardır Kürdistan Bölgesi’nde açıkça faaliyette bulunduğunu, Barzani ailesiyle Mossad yetkililerinin çok yakın ilişkilere sahip olduklarını söyledi.

Söz konusu kaynak, İran’ın Barzani ailesi ile İsrailliler arasındaki ilişkinin İran’ı hedef alması üzerine adım attığını söyledi.

Erbil havaalanındaki gizli İsrail merkezi

İranlı güvenlik yetkilisi, 13 Mart gecesi Erbil havaalanı yakınındaki bir diğer noktayı da vurduğunu söyledi.

İranlı yetkiliye göre Erbil havaalanı yakınlarında tespit edilen gizli İsrail merkezinde Amerikalıların, İsraillilerin ve Kürtlerin toplantı yaptıklarını söyledi.

Arabic Post haberinde saldırının üstünden 4 gün geçmesine rağmen vurulan bu gizli yerle ilgili olarak ırak veya Kürt yetkililer tarafından hiçbir açıklama veya görüntünün yayımlanmadığına dikkat çekildi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileri Şeyh Baz’ın evinin vurulduğunu belirterek buranın sivil bir mekan olduğunu vurgulasa da Arabic Post’a açıklama yapan bir Kürt güvenlik yetkilisi, ise açıklamaların temelsiz olduğunu söyledi.

İsmi açıklanmayan Kürt güvenlik yetkilisi, füzelerle vurulan evin sahibinin saldırı sırasında evde bulunmadığını belirtirken bir diğer Kürt yetkili ise evin Şeyh Baz Kerim’e ait olduğunu doğrulamakla birlikte onun söz konusu villada her zaman oturmadığını söyledi.

Barzani ailesine ait Rudaw televizyonuna konuşan Şeyh Baz Kerim, ise “Benim ve ailemi sadece Allah korudu. Meclisten, cumhurbaşkanından ve hatta İran elçiliğinden buraya gelmelerini ve benim evim olduğunu görmelerini istiyorum” dedi.

Dün de Irak Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkan Yardımcısı Hakim Zamili ve Sadr grubu liderleri, bir parlamento heyeti ile Erbil’de incelemelerde bulundu.''Add new comment