Venezuela'nın petrol üretimi İran'ın yardımıyla ikiye katlandı

Sat, 22/01/2022 - 09:04

Venezüella'nın petrol üretimi, İran ve diğer aktörlerin Venezuela'ya ABD yaptırımlarını atlatmasına yardımcı olan teknik yardımlarla son aylarda ikiye katlandı.

Welayet News  - Venezüella'da devlete ait petrol şirketinin eski CEO'su Juan Fernandez, ülkenin, ağır petrolünün yapışkanlığını azaltmak için genellikle nafta olarak bilinen petrol türevleri olan İran'ın incelticileri yardımıyla petrol ürettiğini söyledi.

Fernandez, artan petrol üretiminin ve fiyatlardaki keskin artışın, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun hükümetine önemli ölçüde ek gelir sağlayacağını ve bunun da ülkenin 2022'de altı yıl içinde ilk GSYİH'sına sahip olacağı tahminlerini artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Bir zamanlar Güney Amerika'nın en zengin ülkesi olan Venezuela, ekonomik ablukalar, yaptırımlar, varlık dondurmaları ve uluslararası piyasalardaki pazarlıklar dahil olmak üzere ABD hükümetinin yaptırımları nedeniyle dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen son yıllarda petrol ihraç edenleri arasında 12. sırada yer alıyor. Venezuela Devlet Petrol Şirketi'ne (PDVSA) göre, ülkenin 2020'deki petrol ihracatı günde 376.500 varile ulaştı.Add new comment