İran, Rusya ve Çin Ortak Deniz Tatbikatı Yapacak

Wed, 19/01/2022 - 09:00

Rusya, İran ve Çin’in ortak deniz tatbikatı gerçekleştireceği açıklandı. Rus Pasifik Filosu’na ait gemilerden oluşan bir ekip tatbikat için İran’ın Çabahar limanına geldi.

Welayet News  - Varyag füze kruvazörleri, Amiral Tributs büyük anti-denizaltı gemisi ve Boris Butoma büyük deniz tankerinden oluşan ekip İran’a gelerek Umman Körfezi’ndeki Çabahar limanına demirlendi.

Tahran'daki Rus büyükelçiliği daha önce tatbikatın 2022'nin başlarında Basra Körfezi sularında gerçekleşeceğini söylemişti.

Rusya Pasifik Filosu’ndan yapılan açıklamada, “Rusya Donanması resmi heyeti, Çabahar limanında, Rusya, İran ve Çin savaş gemilerinin ortak deniz tatbikatıyla ilgili planlanan konferansa katılacak” ifadelerine yer verildi.

Rus gemileri ayrıca gıda, su ve yakıt stoklarını yenileyecek.

Rusya, Çin ve İran savaş gemilerinin katılımıyla Basra Körfezi’nde yapılacak CHIRU deniz tatbikatının başlıca hedefleri arasında uluslararası deniz ticaretinin güvenliği ve korsanlarla mücadele gibi konuların olduğu ifade edildi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da geçen hafta Çin'e yaptığı ziyarette, iki ülke arasında kazan-kazan yaklaşımıyla 25 yıllık stratejik ortaklık ve işbirliğinin imzalanmasının önemini vurguladı.

Çin ve Rusya, Şanghay İşbirliği Örgütü ve Avrasya Ekonomik Birliği gibi kurumların yanı sıra ‘Kuşak Yol’ gibi projeler kurarak dünya için yeni bir inşanın önünü açmaya çalışıyor.

Ve bu şekilde İran gibi ülkeler kendi ulusal çıkarlarını güvence altına almak çerçevesinde onlara katılıyor.

Bu arada, ABD ve Avrupa yaptırım politikalarının yoğunlaşması, üç ülkeyi birbirine daha da yakınlaştırdı ve baskıya karşı dayanıklılıklarını artırdı.Add new comment