Ensarullah: Uluslararası Toplumun Sessizliğinde Riyad Mağdur Rolü Oynuyor

Fri, 14/01/2022 - 08:54

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi'nin bir üyesi, Güvenlik Konseyi’nin petrol krizini ve Yemen savaşını sonlandıramayacağını söyleyerek bu konseyi eleştirdi.

Welayet News  - Yemen Ensarullah Hareketi, Güvenlik Konseyi'nin son toplantısında Güvenlik Konseyi'nin Yemen'deki savaşı bitiremeyeceğini belirtti.

Yemen Yüksek Siyasi Konseyi üyesi ve Ensarullah hareketinin üst düzey bir yetkilisi olan Muhammed Ali el-Husi şunları vurguladı: ‘Petrol krizine bir türlü son veremeyen Güvenlik Konseyi, bu ülkede uzun yıllardır devam eden askeri savaşı da bitiremiyor.’

Muhammed Ali el-Husi twitter hesabında şunları yazdı: ‘Yemen Cumhuriyeti sürekli olarak seçici ya da uygulanması mümkün olan çözümler önermiştir ve herhangi bir çözümün reddedilmesi başlı başına savaş suçunun devamı sayılmaktadır.

Yemen halkının düşmanlarının iddia ettiği şey sahte bir yanılsamadır ve bu bahaneyle Yemen’e saldırdılar ve uluslararası toplumun bu en büyük facia karşısındaki tutumu ya bunu onaylamaktı ya buna katılmaktı ya da sadece bir değer taşımayan kınamalarda bulunmaktı.’

BM'nin Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, İngiltere ziyaretinin sonunda ofisinden yaptığı açıklamada, askeri tansiyonun tırmanmasının kalıcı çözümler getirmeyeceğini belirterek, bu ülkedeki taraflara askeri gerilimi azaltmak için müzakerelere girme çağrısında bulundu.

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Dışişleri Bakanı Hişam Şeref, BM Güvenlik Konseyi'nin Aralık ayı dönem başkanı Abdu Abadi'ye bir mektup gönderdi.

Yemen Dışişleri Bakanı bu mektupta şu ifadelerde bulundu:

‘Riyad, sanki uluslararası toplum, tüm dünya medyası ve uluslararası kuruluşlar onların yaptıklarından habersizmiş gibi, uluslararası toplumun sempatisini kazanmak ve uluslararası hukukun ihlalinden şikâyet etmek için dünyanın gözünde mağdur olarak görünmeye çalışıyor. Riyad, 17'den fazla ülkeden oluşan bir askeri koalisyona liderlik ediyor ve 26 Mart 2015'ten bu yana Yemen'e kapsamlı bir kuşatma dayatan ve bu ülkedeki en kötü insani felakete yol açan saçma bir savaş yürütüyor. 

Yemen savaşıyla ilgili gizlenemeyecek açık ve iyi bilinen gerçekler var. Vahşi askeri saldırıları başlatan Riyad’dı. Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun işgalci Suudi hükümetinin suç ve cinayetlerini tutarlı bir şekilde kınamaması ama San’a hükümeti uluslararası hukuk uyarınca ve Birleşmiş Milletler’in garanti ettiği en doğal haklarından Yemen halkını savunmak için yararlanınca onların birçoğunun rahatsız olması çok şaşırtıcıdır.’ 

Suudi koalisyonu 26 Mart 2015’ten itibaren Yemen’in devrik başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’yi yeniden iktidara getirmek için Yemen’i ağır hava, kara ve deniz saldırılarıyla hedef alıyor.

BM uzmanları Yemen'i dünyanın en büyük insani krizine sahne olan bir ülke olarak tanımlıyor. Yemen nüfusunun %75'ini oluşturan 22 milyon insanın bir şekilde insani yardıma ve desteğe ihtiyacı var.Add new comment