Reuters: Erdoğan’a Destek Azalıyor

Wed, 12/01/2022 - 09:17

Reuters'in haberine göre, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP ve MHP'ye destek azalmaya devam ederken, muhalefet ittifakının ekonomik krizi ortadan kaldırma konusunda başarılı olacağını söyleyenlerin oranı az farkla önde bulunuyor.

Welayet News  - Metropoll Araştırma şirketi tarafından son dönemde yapılan anketler, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’a verilen desteğin 2015’ten bu yana en düşük seviyeye gerilediğini ve beğeni oranının olası üç Cumhurbaşkanı rakibinin gerisinde kaldığını gösteriyor.

Diğer anketler, AKP ve MHP arasında kurulan ittifaka verilen desteğin, oyların yaklaşık %54’ünü aldıkları 2018 parlamento seçimlerinden bu yana sürekli azaldığını gösteriyor.

Anketler, geçen ay TL’de yaşanan gelişmelerin ardından yapıldı. Dolar/TL’nin geçen ay 18.4’e yükselmesi ve enflasyonun 19 yılın en yüksek seviyesi olan %36’ya çıkmasının ardından oynaklığı düşürmek için birçok mali adım atıldı.

KATILIMCILARIN YÜZDE 11’DEN FAZLASI KARARSIZ

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi’nin yaptığı ankete göre, AKP’ye verilen destek %27, MHP’ye verilen destek ise %6.3 seviyesinde. 2018’de AKP’yi desteklediklerini söyleyenlerin oranı %37 seviyesindeyken, MHP’ye dört yıl önce oy verdiğini söyleyenlerin oranı %7.3’tü.

İki hafta önce yapılan ankete göre CHP %22.9, İYİ Parti %10.3, HDP %9.4 seviyesinde bulunuyor. Sosyo Politik’e göre katılımcıların %11’den fazlası kararsız, daha küçük partilere verilen destek ise arttı.

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SORUNU EKONOMİ”

Geçen hafta yapılan ORC Araştırması anketi, AKP-MHP ittifakına verilen desteğin toplamda %38.7’ye ulaştığını, CHP-İYİ Parti’ye verilen desteğin ise %39.5 olduğunu gösterdi.Add new comment