Kılıçdaroğlu: Hazine soyuldu Kazanan Erdoğan ve ailesi oldu

Tue, 28/12/2021 - 12:02

'Bu millet açıkça soyuldu, kazanan Erdoğan ve ailesi oldu' diyen CHP lideri, cumhurbaşkanına TV ekranlarında karşısına çıkması için seslendi: '10 dakikada Erdoğan'ı dağıtırım.'

Welayet News  - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili belediye başkanlarının dinlendiğini açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na (İBB) yönelik başlatılan “terör teftişi” yapılmasının de gündemi değiştirme çabası olduğunu belirten CHP lideri, “Hazmedemedikleri için saldırıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanlığı adayı konusunda da konuşan Kılıçdaroğlu “Popstar seçmeyeceğiz. Hem ittifakı bir arada tutacak hem de devletteki dönüşümü sağlayacak birisi olması lazım” ifadelerini kullandı.

AKP’nin başta döviz krizi olmak üzere ekonomideki politikalarına da değinen CHP lideri “Millet açıkça soyuldu. Kazanan Erdoğan ve ailesi oldu” dedi.

Cumhuriyet'in aktardığı habere göre gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmeleri şöyle:

‘BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN TELEFONLARI DİNLENİYOR’

“Yerel yönetimlerde CHP’nin başarısını Erdoğan bir türlü sindiremedi. Belediye başkanının Milli İstihbarat Teşkilatı mı var? Ama onların yanında terör örgütleriyle kucaklaşan bir sürü adam var. Hazmedemedikleri için saldırıyorlar. İçişleri Bakanlığı müfettişleri görevlendirmiş. Geç kaldın kardeşim. Daha önce gönderseydin bari. Sadece o değil ki... Bizim bütün belediye başkanlarımızın telefonlarını dinliyorlar. Başkanlar için özel masalar kurdular, bütün alınan elemanlara bakıyorlar. Baksınlar. Eğer terör örgütüyle iltisaklı varsa ilgili kamu kuruluşu devlet geleneğinde uyarılır. İktidarda kalmak için söylemeyecekleri yalan, atmayacakları iftira yok.”

İSTANBUL’A KAYYIM ATANIR MI?

“İstanbul’u alırsak seçimlerde istediğimiz kadar rahat para harcarız” gibi bir anlayışları olabilir. Hangi gerekçeyle yapacaklar? Bunu yaptıkları takdirde, umarım yapmazlar, Türkiye’yi kimsenin rezil etme hakkı yoktur. (Açığa alındı raporu verilir mi?) Öyle bir müfettiş olacağını sanmıyorum.”

‘ERDOĞAN’I 10 DAKİKADA DAĞITIRIM’

“Erdoğan, konuşmasının bütün bir saatini bana ayırmış. Bir saat konuşur ama 10 dakika cesaret edip televizyonda karşıma çıkamaz. Yüreğin varsa A-Haber duruyor orada, çık karşıma. Çıkamaz. İlk 10 dakikada dağıtırım onu ve tüm sinirlerini bozarım.”

‘BU MİLLET AÇIKÇA SOYULDU’

“Dolardaki sert çıkış ve düşüşün topluma bir maliyeti oldu. İç güçlerin soygunu Erdoğan eliyle gerçekleştirildi. Grup başkanvekillerimiz bir araştırma önergesi verdi. İktidar, “Biz soygun yapmadık, CHP doğru söylemiyor” diyorsa bu önergeye “evet” demek zorunda. Erdoğan 22 Kasım’da kurdaki artışa, “Mandacı iktisatçıların reçetelerine itibar etmiyoruz” dedi. 3 Aralık’ta Çin modelini esas aldıklarını söyledi. Sonra “Ekonomik Kurtuluş Savaşı veriyoruz” dedi. Ama 13 Aralık’ta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Dışarıdan bir saldırı yok” dedi. Orada şöyle dikkat çeken bir ifade var: “Millet dış güçlere odaklanmışken iç güçler tarafından soyulduk.” Aynen öyle. Bu millet açıkça soyuldu.”

‘HAZİNE SOYULDU, KAZANAN ERDOĞAN VE AİLESİ OLDU’

“20 Aralık gecesi Vakıfbank 1 milyar dolar bozdurduğunu açıkladı. Ama BDDK kayıtlarına bakıyorsunuz, kimse para bozdurmamış, tersine vatandaş döviz almış. 22 Aralık akşamına kadar Vakıfbank 4.5 milyar dolar, Halkbank 3.6 milyar dolar, Ziraat Bankası 6.5 milyar dolar, Merkez Bankası arka kapısından da 4.5 milyar dolar, toplam 19.1 milyar dolar satış yapıldı. Erdoğan daha sonra “Nas neyi gerektiriyorsa onu yapacağım” dedi ama yapmadı. Türk lirasını Amerikan dolarına himmet etti. Bakan Nebati “Büyük finansörler bu işin nasıl döneceğini bilirler” dedi. Ama çarpılan kim oluyor? Küçük yatırımcılar. Şimdi kara kara düşünüyorlar. Bir iki gün içinde büyük bir soygun yapıldı ve Erdoğan’la arkadaşlarının talimatıyla gerçekleşti. Kurun yukarı çıkıp düşmesi Erdoğan’ın para kazanmasıyla alakalı. Saray çevresi belli kişilere olağanüstü avantajlarla Hazine’nin soyulmasını sağladı. Kazanan Erdoğan ve ailesi oldu.”

‘POPSTAR SEÇMEYECEĞİZ’

“Cumhurbaşkanı adayı konusunda bir görüşmemiz olmadı. Erken buluyoruz. Hukuk, anayasa, özgürlükler konusunda görüş birliği sağlandı. Ekonomi konusunda da sağlanmalı. Bileşenlerle konuşursak cumhurbaşkanı olacak kişinin devleti tanıması, bilmesi lazım. Biz popstar falan seçmeyeceğiz. Hem ittifakı bir arada tutacak hem de devletteki dönüşümü sağlayacak birisi olması lazım.”

‘İTTİFAK ‘ADAY OL’ DERSE HAYIR DİYEMEZSİNİZ’

“Aday kim olacak” tartışmalarına ilişkin de değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu “Bu konunun tartışılması hiç doğru değil” ifadelerini kullandı.

“Siz ister misiniz?” şeklindeki soruya ise “Onore bir görevdir. İttifak aday ol deyince “olmam” diyemezsiniz. Bunu sağa sola çekmenin bir mantığı yok. Gazeteci arkadaşlar yorum yazıyor, ben de bazen tebessüm ederek okuyorum” yanıtını verdi.

TÜİK BAŞKANINA TEPKİ: TEK ROLÜ SARAY’IN TALİMATINI UYGULAMAK

TÜİK Başkanı Sait Erdal Dinçer’in, kendisine randevu vermemesiyle ilgili, “Kurumu siyasi tartışmaların bir parçası haline getirmek istemedim” demesine de yanıt veren CHP lideri “Kendi internet sitesini okumamış mı bu adam? Orada randevu almadan gelebilirsiniz diyor. Kendi sitesiyle çelişen bir adam TÜİK’i yönetir mi? Onun tek rolü Saray’dan aldığı talimatın gereğini yapmak. Gerçek rakamları açıklamıyorlar. Korkmalarından, utançlarından bu” dedi.Add new comment